Yöneticilerin otantik liderlik tarzlarının çalışanların sanal kaytarma ve sinizm davranışları üzerine etkileri
The effects of managers' authentic leadershi̇p on the employees' cyber loafing and cynic behaviors
  1. Tez No: 483420
  2. Yazar: HALİL ÖZCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; yöneticilerin otantik liderlik davranışlarının çalışanların sinizm ve sanal kaytarma davranışlarını etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Ayrıca araştırmanın bir diğer amacı, çalışanların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim durumlarına, medeni durumlarına ve kıdemlerine göre yöneticilerinin otantik liderlik davranışlarını algılamaları ve çalışanların sinik davranışları ile sanal kaytarma davranışları arasında farklılıklar olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Kırşehir ilinde faaliyet göstermekte olan Ahi Evran Üniversitesi'nde çalışan idari personel oluşturmaktadır. Çalışmanın beklenen amaçlarına ulaşabilmesi için öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Daha sonrasında ise önceden Avolio, Gardner ve Walumbwa (2007) tarafından geliştirilmiş otantik liderlik ölçeği, Blanchard ve Henle (2008) tarafından geliştirilmiş sanal kaytarma ölçeği, Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilmiş örgütsel sinizm ölçekleri kullanılarak veriler toplanmış olup; elde edilen verilere istinaden öncelikle tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Sonrasında da araştırmada kullanılan otantik liderlik, örgütsel sinizm ve sanal kaytarma ölçekleri ile ilgili açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerden sonra hipotez testlerine ilişkin korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda otantik liderlik ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü; örgütsel sinizm ile sanal kaytarma arasında ise pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Yine araştırmanın hipotezlerinden birisi olan otantik liderlik ile sanal kaytarma arasında negatif yönlü bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışma bulgularının teorik ve pratik çalışmalara önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to identify whether authentic leadership behaviors of administrative personnel affect workers' cynism and cyberloafing behaviors. In addition, it also aims to determine the perception of administrators' authentic leadership behaviors based on employees' gender, age, marital and education status and whether there are differences between employees' cynical and cyberloafing behaviors. Sample of the research consists of administrative personnel working at Ahi Evran University located in Kırşehir. First of all, a literature review was carried out to meet the expected aims of the study. Then, data were gathered through the authentic leadership scale developed by Avolio, Gardner and Walumbwa (2007), cyberloafing scale developed by Blanchard and Henle (2008) and organizational cynism scale developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999). Descriptive statistics were conducted based on the data gathered. Later on, explanatory and confirmatory factor analyses were carried out concerning the authentic leadership, organizational cynism and cyberloafing scales. Following the descriptive statistics, correlation and hierarchical regression analyses were conducted related to the hypotheses tests. The results of these analyses revealed that a negative relationship existed between authentic leadership and organizational cynism, while there was a positive relationship between organizational cynism and cyberloafing. Moreover, no negative relation was found between authentic leadership and cyberloafing, which was one of the hypotheses of the research. The results of this study will make significant contributions to theoretical and practical studies.