Dağ çayı (Sideritis brevidens P.H. Davis), çakır dikeni Centaurea solstitialis L. subsp. carneola (Boiss.) Wagenitz) ve beyaz kekik (Origanum majorana L.) bitki ekstraklarının insan plazması anjiotensin konverting enzimi (ACE; EC 3.4.15.1) üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of sideritis (Sideritis brevidens P.H. Davis), eryngo Centaurea solstitialis L. subsp. carneola (Boiss.) Wagenitz) and white thyme (Origanum majorana L), plant extracts on human plasma angiotensin converting enzyme (ACE; EC 3.4.15.1)
  1. Tez No: 483429
  2. Yazar: YASEMİN ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada insan plazmasındaki anjiotensin konverting enzim (ACE, EC 3.4.15.1) üzerine dağçayı (Sideritis brevidens P.H. Davis), çakır dikeni (Centaurea solstitialis L. subsp. carneola (Boiss.) Wagenitz) ve beyaz kekik (Origanum majorana L.) bitkilerinin etilasetat ve bütanol fazlarının etkisi araştırıldı. Dağçayı ve çakır dikeni bitkilerinin bütanol fazı ACE aktivitesi üzerine aktivatör etkisi gösterirken, beyaz kekik bitkisinin bütanol fazı ise ACE aktivitesi üzerine inhibitör etkisi gösterdi. Bu bitkilerin tümünün etil asetat fazı ACE aktivitesi üzerine aktivatör etkisi gösterdi. Aktivasyon etkisi gösteren fazlar için % Aktivite – [A] grafikleri çizildi. İnhibisyon etkisi gösteren beyaz kekik bütanol fazı için % Aktivite – [I] grafiği çizildi ve grafik denkleminden I50 değeri bulundu. İnsan plazması ACE için I50 değeri 0,245 mg/mL olarak hesaplandı. İnsan plazmasındaki ACE üzerine uygulanan beyaz kekik bitkisinin bütanol fazının inhibisyon çeşidini belirlemek için Lineweaver-Burk grafiği çizildi ve grafikten inhibisyon çeşidi yarışmasız inhibisyon olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ethylacetate and butanol phases of sideritis, eryngo and white thyme on angiotensin converting enzyme (ACE, EC 3.4.15.1) in human plasma was investigated. The butanol phase of the sideritis and eryngo showed activator activity on ACE activity while the butanol phase of white thyme showed inhibitory effect on ACE activity. Ethyl acetate phase of all these plants showed activator effect on the ACE activity. For the phases showing activation effect, the graphs were drawn with Activity % versus [A] values. The Activity% versus [I] graph for the inhibitory effect of the white thyme butanol phase was plotted and calculated as 0.245 mg/mL of I50 value from the graphical equation. Lineweaver-Burk graph was plotted to determine the inhibition type of the butanol phase of the white thyme plant applied on ACE in human plasma, and the inhibition type was determined as noncompetitive inhibition.