Acı kavun (Ecballium elaterium) ve adaçayı (Salvia triloba) bitki ekstraklarının insan serumu asetilkolinesteraz (AChE; EC 3.1.1.7) enzimi üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of extracts from both Ecballium elaterium and Salvia triloba on human serum acetylcholinesterase (AChE; EC 3.1.1.7) enzyme
  1. Tez No: 483428
  2. Yazar: ÖZGÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada insan serum asetilkolinesteraz (AChE,EC 3.1.1.7) enzimi üzerine acı kavun (Ecballium elaterium) bitkisinin kloroform ve adaçayı (Salvia triloba) bitkisinin metanol ekstraktının etkisi araştırıldı. Bitki ekstraktları hazırlandı ve AChE aktiviteleri ölçüldü. Ecballium elaterium bitkisinin ekstraktı, AChE enzim aktivitesi üzerine hiçbir etki göstermedi. Salvia triloba bitkisinin metanol ekstraktı ise enzim aktivitesi üzerine inhibisyon etkisi gösterdi. Bu inhibitörün % 50 inhibisyona neden olan I50 değerini bulabilmek için % Aktivite'ye karşı inhibitör konsantrasyon grafiği çizildi. Çizilen bu grafikten, insan serumu AChE enzimi için I50 değeri 0.488 mg/mL olarak hesaplandı. İnsan serumundaki AChE enzimi üzerine uygulanan Salvia triloba bitkisinin metanol ekstraktının inhibisyon çeşidini belirlemek için Lineweaver-Burk grafiği çizildi. Çizilen bu grafikten inhibisyon çeşidinin dönüşümlü yarışmalı inhibisyon olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of chloroform extract of Ecballium elaterium and methanol extract of Salvia triloba plant on human serum acetylcholinesterase (AChE, EC 3.1.1.7) enzyme were investigated. These plants extracts were prepared and the effects of these extracts on AChE enzyme activity were measured. None of the effect of Ecballium elaterium methanol extract on AChE enzyme activity demonstrated. Prepared methanol extract from Salvia triloba was demonstrated the inhibition effect on AChE enzyme activity. Activity % versus inhibitor concentrations graph was drowen to estimate I50 value causing inhibition 50% of enzyme activity and then I50 value was calculated as 0.488 mg/mL from this graph. Lineweaver-Burk graph was drowen to find out the inhibition type of methanol extract on the human serum AChE enzyme and the inhibition type was showed as reversible-competitive inhibition from this graph.