Su kaynaklarının doğru kullanımı ile ilgili sürdürülebilir peyzaj değerlendirmesi: Erbil şehrinde mahalle parkları örneği
Assessment of sustainable landscape in neighborhood parks related with saving water resource: Case study in Erbil city
- Tez No: 483430
- Danışmanlar: ASST. ASSOC. DR. PINAR BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel iklim değişiklikleri, özellikle de su sıkıntısı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da (MENA) kent ortamının bozulmasıyla birlikte artış göstermiştir. Bu sorunların üstesinden gelmek için sürdürülebilir stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma, kurak bölgelerde yağmur suyu ve yağmur suyu yönetimi gibi yeni kaynaklar bularak şehir parklarında sulama için kullanılan suyu azaltmak ve bu amaçla kullanılan geleneksel ve modern uygulamaları inceler. Irak'ın kuzeyinde Erbil şehrinde bulunan bir park çalışma alanı olarak seçildi. Araştırma yöntemleri ve sonuçları nicel ve nitel verilerle oluşturulmuştur. Erbil su kıtlığı çeken ancak aynı zamanda sel baskınlarına maruz kalan bir yerleşimdir. Kök sulama sistemleri, yağmur suyu toplama ve biriktirme, fazla su ve taşkın koşullarını kontrol edebilen stratejilerdir. Bu çalışma ile Erbil'de kentsel yağmur suyu depolanması ve kullanım potansiyeli için iki ölçüte dayanan bir model önerilmektedir. Önerilen model, potansiyel yağmur suyunun hasat hacminin ve bir peyzaj alanı için su ihtiyacının ölçülmesinin değerlendirilmesini içermektedir. Bu sistem Erbil Kaniyaw Parkında uygulanmış olup sonuçlar, önemli miktarlarda yağmur suyunun toplanabileceğini ve çalışma alanında peyzaj tasarımında kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca kök sulama sistemi ile buharlaşma nedeniyle oluşan su kaybını azaltabiliriz. Önerilen model ile, yağmur suyunu havzalarda toplamak, bunları seçilen kamusal alanlarda bulunan mahalle depolarında toplamak ve peyzaj çalışmalarında kullanmak amaçlanmıştır. Bu aynı zamanda, ani sel baskınları ile başa çıkarak kentsel yönetimin yeşil şebeke planını da desteklemektedir. İkinci aşamada, daha az su kullanabilecek modern sulama yöntemleri için çözüm bulma üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the global concern of climate change, particularly the water shortage and degradation of the urban environment in Middle East and North Africa (MENA), there is a need for sustainable strategies to overcome these problems. This research studies modern practices of reducing water used for irrigation in neighborhood parks and finding new sources for water by harvesting rainwater and storm water management.Kaniyaw Park located in Erbil City in North of Iraq are selected as study area. The research methods and results are established with quantitative and qualitative data. Erbil suffers from a lack of water, but also suffers sporadic floods. Root irrigation systems, rainwater collection and harvesting are strategies that can control the conditions of excess water and flooding. A model that relies on two metrics is suggested to study the possibility of urban rainwater harvesting in Erbil City. Proposed model includes measuring the potential rainwater harvesting volume, and the evaluate water requirement for a landscape area. Results indicate that a substantial amount of preserved rainwater can be captured and used for landscape design in the study area. And by using root irrigation systems it can be reduce the loss of water caused by evapotranspiration. The design strategy proposes implementation in two phases. The first phase is the design a strategy to collect rainwater and storm water and to store them in neighbourhood storage tanks located in selected public spaces. This also support green network plan of urban management to cope with the storm water runoff. The second phase focuses on finding solutions for modern irrigation methods which can be use less water.