Türkiye Paronychia Mill. (Caryophyllaceae) cinsinde görülen tohum yüzey çeşitleri
The seed surface varieties of Paronychia genus (Caryophyllaceae) in Turkey
- Tez No: 483442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Paronychia Mill. (Caryophyllaceae) cinsine ait taksonların tohum yüzeyi çeşitliğinin durumu ve taksonların ayrımında ne derecede kullanılabilir olduğuna bakılmıştır. Tohum yüzeyi mikromorfolojisinin taksonomiye katkılar sağladığı bilinmektedir. Türkiye'de Paronychia cinsi 33 tür, 5 alttür ve 7 varyete olmak üzere toplam 45 taksonla temsil edilmektedir. Bunlardan; 32 takson endemik olup endemizm oranı % 71.1'dir. Çalışmanın materyalini oluşturacak olan tüm tohum örnekleri mümkün olduğu kadar topotip adreslerinden (tipi ülkemizde olanlar) toplanmıştır. Her takson için stereozoom mikroskop yardımı ile olgun tohumlar seçilmiş ve bu tohumların yüzey resmi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile çekilmiştir. Resimler çekilirken yan ve sırt yüzeylerde ayrı ayrı 170X, 1000X ve 3000X büyütmeler tercih edilmiştir. Tohum resimleri değerlendirilmiş ve taksonların ayrımında kullanılabilir olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
By conducting this study, the aim of the researcher is to investigate the conditions of widely spread, (in Turkey), Paronychia Mill. (Caryophyllaceae) taxon's surface varieties, and understand to what extent these could be used in the separation of the taxon. It is known that seed surface micromorphology contributes to the taxonomy. In Turkey, the species of Paronychia is represented by 45 taxa, including 33 species, 5 subspecies and 7 varieties. 32 of these are endemic, and their rate of endemism is 71,1%. The seeds, which will be the material of the study, have been collected from their topotype (the ones that are available in our country). For each taxon, mature seeds have been selected with the help of stereo zoom microscope, and the surface pictures of these seeds have been shot with Scanning Electron Microscopy (SEM). The side and back pictures have been separately zoomed in 170X, 1000X and 3000X. The seed pictures have been examined, and then, it has been revealed that these pictures can be used in the separation of the taxon.