FPGA tabanlı mikrobilgisayar mimarisi kullanılarak 3 eksenli çizici tezgah tasarımı
3 axis plotting machine design using FPGA based microcomputer architecture
  1. Tez No: 483441
  2. Yazar: ABDUSSEFER BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ile eğitimsel amaçlı 3 eksenli adım motor kontrol tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Tasarımın kontrolör kısmında eğitimsel amaçlarla tasarlanarak yapılmış FPGA tabanlı bir mikrobilgisayar olan BZK.SAU.FPGA kullanılmıştır. BZK.SAU.FPGA mikrobilgisayar mimarisinde var olan paralel portlar kullanılmak suretiyle adım motora sinyal gönderilmesi sağlanmıştır. Bunun için kullanılan adım motorlar ve sürücülerin özelliğine uygun olarak BZK.SAU.FPGA mikrobilgisayara program kodu yazılmıştır. Çalışmada iki ayrı sürücü modeline sahip iki farklı adım motor kullanılmış olup her biri için ayrı kodlama gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile birlikte oluşturulan tasarım eğitimsel hedeflere uygun olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study has been made with educational purposes that 3 axis stepper motor control design and application. In the controller part of the design, BZK.SAU.FPGA, which is a microcomputer designed and made of FPGA based educational purpose, was used. Step motor signal transmission is provided that BZK.SAU.FPGA microcomputer architecture using the existing parallel ports. BZK.SAU.FPGA microcomputer program code is written in accordance with the characteristics of stepper motors and drivers used for this. In such a case, two stepping motor with two different drive models was used and a separate coding was carried out for each one. The design created with the study could be used in accordance with the educational objectives.