Kılıçkaya tepesi (Geyve-Sakarya) oribatid akarları üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on the oribatid mites of Kilickaya hill (Geyve-Sakarya)
- Tez No: 483443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kılıçkaya tepesinde 2015 yılının Nisan-Kasım ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında döküntü, liken, yosun ve topraktan oluşan toplam 125 örnek alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Epilohmannia cylindrica (Berlese, 1904), Cepheus caucasicus Sitnikova, 1975, Eremaeus translamellatus Hammer, 1952 ve Oppia nitens C.L. Koch, 1836 türleri tespit edilmiş olup bunlardan Cepheus caucasicus Sitnikova, 1975 ve Eremaeus translamellatus Hammer, 1952 Türkiye faunası için yeni kayıt olarak, Epilohmannia cylindrica (Berlese, 1904) ve Oppia nitens C.L. Koch, 1836 ise daha önce Türkiye'den bilinen tür olarak belirlendi. Tespit edilen bu türlerin taramalı elektron mikroskobunda çeşitli vücut yapılarına ait fotoğrafları çekildi, örneklerimiz üzerinden tanımları gözden geçirildi, yaşama alanları ile dünyadaki yayılışları verilerek çeşitli sistematik sorunları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Total 125 specimens consisting of litter, lichen, moss and soil were collected during field studies performed on Kılıçkaya hill in 2015, from April to November. As a result of the assessment, Epilohmannia cylindrica (Berlese, 1904), Cepheus caucasicus Sitnikova, 1975, Eremaeus translamellatus Hammer, 1952 and Oppia nitens C.L. Koch, 1836 species were determined. Of these, Cepheus caucasicus Sitnikova, 1975 and Eremaeus translamellatus Hammer, 1952 are new records for the Turkish fauna; Epilohmannia cylindrica (Berlese, 1904) and Oppia nitens C.L. Koch, 1836 have already been determined in Turkey. The various body structures belong to the identified species were photographed by scanning electron microscopes. Their definitions were reviewed on the basis of our samples. Various systematical problems were discussed by giving their habitats and distributions on the world.