Perşembe kasabasının coğrafyası
The Geography of Perşembe town
  1. Tez No: 125621
  2. Yazar: KENAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PERŞEMBE KASABASI'NIN COĞRAFYASI Kenan TURAN Tez Danışmanı: Doç. Dr. Kenan ARINÇ 2003, Sayfa : 178 Jüri : Doç. Dr. Kenan ARINÇ Perşembe Kasabası, Karadeniz Böigesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alır. Perşembe, Ordu iline bağlı bir ilçe merkezidir. Ordu'ya karayolu ile yaklaşık olarak 13 km.dir. Ordu ilinin kuzeybatısında bulunmaktadır. Kasaba, Kuzey Anadolu Dağları'nın orta bölümünü teşkil eden Canik Dağları'nın kuzey kesiminde, Vona koyunun kenarında, Gordon Tepesi eteğinde kurulmuştur. İlçenin doğusunda, kuzeyinde ve batısında Karadeniz, güneydoğusunda Ordu ili merkez ilçesi, güneyinde Ulubey, güneybatısında Fatsa ilçeleri bulunmaktadır. İlçe topraklarının hemen tamamı engebelidir. Yaklaşık yönetim alanı 13,3 km2 olan Perşembe kasabası ve (.evresinde yükseklikleri 191 m. olan Gordon, 222 m. olan Bölükbaşı, 274 m. olan Çınardibi, 293 m. olan Uzunyokuş, 393 m. olan Müezzin, 501 m. olan Kızılkaya ve 516 m. olan Yağmurlu Tepeleri ile, Kacalı, Molla, Kozağzı, Topal, Kışla, Yumrutaş, Hoynat, Bolatlı ve Kızılcakaya Dereleri bulunmaktadır. İlçede çayır ve mera yoktur. Perşembe'de tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. Yıllık yağış miktarı bütün mevsimlere, hatta aylara dağılmış bulunmaktadır. Yıllık yağış ortalaması 1178.1 mm, yağışlı gün sayısı 127, ortalama sıcaklık 13,9 °C dir. Perşembe'de 1997 Genel Nüfus Tespit sonuçlarına göre yaklaşık 10098 nüfus bulunmaktadır. Kasabanın gerçek nüfusu ise Sağlık Ocakları ETF (Ev Tesbit Formu) sonuçlarına göre 8893'tür. Yerleşme genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. Kasabada son yıllarda nüfus planlaması çalışmaları yapılmaktadır. Perşembe, ilk önceleri Vona adı ile eski bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuş, uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in 1461 yılında Trabzon Rum İmparatorluğu'nu ortadan kaldırmasından sonra, Vona Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine girmiştir. Cumhuriyet döneminde, yani 1945 yılında ilçe merkezi statüsü kazanmıştır. Perşembe, fonksiyonel nitelikleri açısından bir kasaba yerleşmesidir. Perşembe'de tarım ve balıkçılık ekonomisi hakimdir. Tarım ve balıkçılık faaliyeti ilkel şartlarla yapılmaktadır. Denize kıyısı bulunan ve balıkçılık potansiyeli yüksek olan ilçede, teknik imkanlar yetersiz olduğu gibi. büyük sanayi tesisi de bulunmamaktadır. Turizm faaliyetlerinin gelişmediği ilçe, bu alanda büyük imkanlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE GEOGRAPHY OF PERŞEMBE TOWN Kenan TURAN Supervisor : Assoc. Prof. Kenan ARINÇ 2003, Page: 178 Jury: Assoc, Prof. Kenan ARINÇ Perşembe is situated in the Middle Blacksea sub region of Karadeniz Region. Perşembe is a town in the north west of Ordu province. It's about 13 kilometers far from Ordu. The town is established near Vona bay on the outskirts of Gordon hill in the northern part of the Canik Mountains which constitute the middle part of Northern Anatolia Mountains. The town and its administrative area is surrounded by the Blacksea on the east, north and west, by Ordu town on the southwest, by Ulubey on the south and by Fatsa, on the southwest. Nearly all the land is rough. In and around Perşembe, which is about 13,3 km2, are the hills Gordon 191m., Bölükbaşı 222 m., Çınardibi 274 m., Uzunyokuş 293 m., Müezzin 393 m., Kızılkaya 501 m. and Yağmurlu 516 m. and also the streams named Kacalı, Molla, Kozağzı, Topal, Kışla, Küz,Yumrutaş, Hoynat, Bolatlı and Kızılcakaya. There are meadows or postures in the county. Perşembe has a typical Blacksea climate. Yearly precipitation is evenly distributed to the seasons even to the months. Mean Annual rainfall is 1178.1 mm. The number of rainy days is 127 and the mean temperature is 13,9 °C According to the 1997 census there are 10098 inhabitants in Perşembe but according to the local clinics registrations (ETF) the real population is 8893. The settlement has a young and dynamic population. There has been a family planning practice in the county recently. Perşembe was first founded as a Greek colony by the name Vona and remained under the domination of Roma and Byzantine. After Sultan Mehmed the conqueror demolished Trabzon Greek Empire in 1461, Vona entered the rule of Ottoman State. During the republican period. In 1945, it gained the status of county. Perşembe is a county settlement in terms of its functional qualities. In Perşembe, agriculture and fishing industry are dominant. Farming and fishing activities are performed under primitive conditions In the county, though it is on the shore and has the fishing potential, the technical possibilities are limited and there are no big industrial facilities. The area is also poor in tourism though it has a big potential.