Meyve bahçelerinin sulama kontrolü amaçlı kablosuz sensör ağları tabanlı sistem tasarımı
System design based on wireless sensor networks for irrigation control of fruit gardens
- Tez No: 483452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SERTOL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şüphesiz tarımda en önemli faktörlerden birisi de sulamadır. Kaynakların doğru kullanılmasında, iş gücünün planlanmasında ve verimliliğin önemli ölçüde artmasında akıllı sistemler hızlı bir şekilde entegre olmaya başlamıştır. Bu teknolojinin kablosuz olarak tasarlanmasının nedeni, sistem verimliliğinin en üst seviyede ve bakım maliyetlerinin daha düşük seviyede tutulmasından dolayıdır. KSA'lar bulunduğu konumdaki toprak nem, hava nem, hava sıcaklık gibi verileri belirli aralıklarla alıcıya göndermektedir. Alıcı kısım, sensörlerden gelen bilgileri bilgisayara aktarır ve bir program aracılığıyla bilgisayar ekranında her sensöre ait bilgiler listelenir ve bu veriler bilgisayarda depolanır. Her sensör bulunduğu ortamdaki vanayı kontrol eder. Bu kontrol değişiklikleri ekranda da gösterilir. Geliştirilen modelin özellikle düşük maliyeti ve mevcut sistemlere kolay entegre edilebilme özelliği ile bu güne kadar geliştirilen benzer modellere iyi bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly in agriculture, irrigation is one of the most important factors. Intelligent systems have begun to integrate quickly in the right use of resources, planning of workforce and significant increase in productivity. The reason for the wireless design of this technology is that system efficiency is at the top and maintenance costs are kept at a lower level. Wireless sensor network (WSN) transmits periodically soil moisture, humidity and temperature data on its location to the receiver unit. The receiver transfers incoming data to the computer and data is shown on the screen via means of a package program(wireless irrigation system). Each sensor controls solenoid valve on its location. The positions of solenoid valves are shown on computer screen. Developed model could be a better alternative to current ones especially because of its lower cost and easy integration to present technology.