Bazı rodamin türevi boyar maddelerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some rhodami̇ne derivative dyes
  1. Tez No: 483453
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAÇMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ksanten halkası ihtiva eden Rodamin B ve Rodamin 6G boyar maddelerinin etilendiamin ile reaksiyonları sonucu başlangıç reaktiflerini oluşturan amin türevleri literatüre göre sentez edilmiştir. Nükleofilik özelliği artan bu boyarmaddelerin, indol-3-karbaldehit türevleri ile reaksiyonları gerçekleştirilmiş ve yeni ondört adet bileşik elde edilmiştir. IR, NMR ve HRMS metotları kullanılarak sentez edilen bileşiklerin karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the amine derivatives forming the terminal starting reagents of the reactions of the Rhodamine B and the Rhodamine 6G stains containing the xanthene ring with ethylenediamine were synthesized according to the literature. Reactions of indole-3-carbaldehyde derivatives of these dyes with increasing nucleophilic properties were carried out and new fourteen compounds were obtained. The obtained compound were characterized using IR, NMR, and HRMS methods.