Optimizing the pre-disaster emergency response system of Istanbul
İstanbul'un afetle mücadele sisteminin optimizasyonu
  1. Tez No: 483462
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAKMAK, DOÇ. DR. ÖZGÜR KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlık, tarih boyunca türlü doğal afetlere maruz kalmıştır ve bu afetler etki derecesine göre tarihin akışını şekillendirmiştir. 21. yüzyıldaki modern yaşam, kent hayatına olan eğilimi arttırmış ve yoğun nüfuslu yapılaşmaları beraberinde getirmiştir. Tercih edilen bu yoğun ve sıkışık düzen risk faktörünü de yükseltmiş, İstanbul vb. metropolleri doğal afetlere karşı daha savunmasız hale getirmiştir. Bu bağlamda, afet öncesinde ana depoların koordinatlarına ve hangi bölgelere hizmet vereceğine karar verilmesi, afet anındaki yardıma ulaşma süresini en aza indirirken depo ve sığınakların en yüksek verimlilikle kullanılmasını sağlayacaktır. Bu tezde, benzeri çalışmaları da göz önünde bulundurarak, İstanbul ili için mahalle düzeyinde tek amaçlı karar verme modeli tasarladık. Farklı amaçların da göz önünde bulundurulması için 3 farklı model oluşturduk ve model çıktılarını karşılaştırdık. Çalışmamızda, ana ve yerel depoların nerede bulunması ve hangi mahallelere ne kadar miktarda yardım sağlanılması gerektiği sorularına cevap bulduk. Bu sonuçlar karar vericiler için değerli bir analitik rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Human history has been affected by the natural disasters and these disasters have shaped the flow of history with their magnitude. Modern living style of the 21st century increases the tendency to prefer urban life, and creates metropols with huge crowds. This preferred dense and jammed order lead to an increase on risk factor, and make large cities, like İstanbul, more vulnerable to natural disasters. In this context, deciding on the location and the service routes of warehouses before the disaster will minimize the delivery time for survivors while keeping the efficiency of each warehouse at top level. In this thesis, we develop a mathematical programming model to determine the locations of main warehouses and emergency response units at neighborhood level for İstanbul. In order to evaluate and compare on this domain, we employ three modified optimization models. Based on our results, we propose optimal locations for main and satellite warehouses as well as quantity of humanitarian materials to the survivors. We believe that insights incurred in this thesis will provide invaluable analytical guidance for policymakers.