Çeşitli gıda ürünlerinde bazı gıda boyalarının ve eser elementlerin ön ayrılması ve tayinleri
Preconcentration and determination of some food dyes and trace elements in different food products
- Tez No: 483481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAN, PROF. DR. İBRAHİM NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir ve Niğde yörelerinde doğal olarak yetişen yenilebilir 16 farklı tür mantar örneği toplanmıştır. Mantar örnekleri mikrodalga yakma ünitesinde çözünürleştirildikten sonra Cu, Mn, Zn, Fe, Bi, Cd, Pb, Cr ve Ni içerikleri alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile tayin edilmiştir. Sonuçlar kuru ağırlık esas alınarak (µg/g) verilmiş ve literatürde daha önceden eser metal içeriği tayin edilmiş mantarların analizleri ile karşılaştırılmıştır. Yine bu çalışmanın daha büyük bir kısmında; sunset yellow, tartrazin ve allura red gıda boyalarının tayini için Amberlite XAD-1180 ve Amberlite XAD-16 ticari polimerik reçinelerini kullanarak ayrı ayrı katı faz ekstraksiyon metotları geliştirilmiştir. Metotların pH, örnek ve eluent akış hızları, örnek hacimleri ve eluent türleri gibi parametreleri incelenmiş ve optimum koşullar araştırılmıştır. Optimum koşullarda metotların gözlenebilme ve tayin sınırları belirlenmiş, yabancı iyon ve boyaların analize etkisi araştırılmıştır. Geliştirilen tayin metotları ile çeşitli gıda ve ilaç örneklerinde sunset yellow, tartrazin ve allura red tayini analit ilavesi tekniği ile yapılmıştır. Metotlar adsorpsiyon izotermlerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, indigenous 16 different species mushroom samples were collected from regions of Nevşehir and Niğde. Trace metal contents (Cu, Mn, Zn, Fe, Bi, Cd, Pb, Cr and Ni) of mushroom samples were determined with flame atomic absorption spectrometry after microwave digestion. Analysis results were given on the basis of dry weight (µg/g) and compared with previously reported mushroom studies. In a major part of this study, solid phase extraction methods were developed individually for determination of sunset yellow, tartrazine and allura red dyes with using commercial two different polymeric resins. Parameters of the methods including pH, sample and eluent flow rates, sample volume and type of eluents were investigated and optimized. Under the optimum conditions detection limits and determination limits of the methods were determined. Effects of foreign ions and dyes were also investigated at the optimum conditions. Determinations of sunset yellow, tartrazine and allura red in the different food products and some pharmaceutical samples were carried out with addition of analyte technique. Methods were performed to fit adsorption isotherms.