Yüksek sıcaklık süperiletkenlerine nano parçacık katkılama etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of doping of nanoparticles on high-temperature superconductors
- Tez No: 483480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, Sm1,46Ba1,54-xSnxCuOy (x=0,35; 0,55; 0,75; 0,95) SnO katkılı yüksek sıcaklık süperiletken (HTS) numuneleri katı hal reaksiyon yöntemi ile üretildi. Malzemelerin karakterizasyonu, X-ışını kırınım spektrometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), diferansiyel termal analiz (DTA), manyetik duyarlılık ve manyetik kaldırma kuvveti ölçümleri ile gerçekleştirildi. SEM ölçümleri, saf numune pürüzsüz taneler halinde oluşmuştur. SnO katkılı Sm123 örnekleri, rastgele dağılan taneler ile oluşmuştur ve erime nedeniyle çok sıkı bir yapıya sahiptir. Süperiletken olduklarında numunelere etki eden kaldırma kuvveti, uzaklık mıknatıstan numuneye doğru artarken ve azalırken uzaklığa bağlı olarak ölçülmüştür. Kaldırma kuvveti sonuçları çizilmiştir. Eğri uydurma yöntemi kullanılarak eğrilerin her biri için bir matematiksel fonksiyon elde edilmiştir. Son olarak, denklemlerin karakteristik parametrelerinin değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Sm1,46 Ba1,54-x SnxCuOy (x=0,35; 0,55; 0,75; 0,95) SnO doped the high temperature superconductor (HTS) samples have been fabricated by solid state reaction method. Characterization of the samples have been performed by X-ray diffraction spectrometer (XRD), scanning electron microscopy (SEM), the differential thermal analyzer (DTA), and magnetic susceptibility and magnetic levitation measurements. SEM measurements have revealed that pure sample is formed into smooth grains. SnO doped Sm123 samples are formed with the randomly distributed grains and have a very strict structure because of melting. Levitation forces acting on the samples when they become superconductor have been measured depending on the distance while it increases and decreases from the magnet to the sample. The results of levitation force have been plotted. A mathematical function has been obtained for each of the curves by using the curve-fitting method. Finally, the characteristic values of the equations have been determined.