Madra Dağı ve çevresinin vejetasyon coğrafyası
Vegetation geography of the Madra Mountainand its surroundings
- Tez No: 135057
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF KOÇMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET“Madra Dağı ve Çevresinin Vejetasyon Coğrafyası”adlı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde alanda etkili olan coğrafi çevre unsurları (topografya, iklim, litoloji, toprak) incelenmiş ve bunların bitki örtüsü üzerindeki etkisine değinilmiştir, ikinci bölümde ise coğrafi çevre unsurları ile şekillenen bitki örtüsü formasyonları açıklanmıştır. Madra dağı ve çevresinde orman (kızılcam, fiştik çamı, karaçam ve meşe), çalı (meşe çalılıkları ve garig) ve ot formasyonu (antropojenik dağ stepi ve kıyı kuşağı bitkileri) olmak üzere başlıca üç bitki örtüsü formasyonu belirlenmiştir. Araştırma alanımızın iklim özellikleri, yani genel olarak yan nemli-yan kurak, mezotermal iklim şartları, yaz döneminde uzun bir kurak dönemin varlığı, sıcaklık isteği yüksek olan, düşük sıcaklıklardan zarar gören ve kuraklığa dayanıklı bir tür olan kızılçamlann alanda çok geniş yayılışa sahip olmasına neden olmuştur. Yine, kızılcam gibi Akdeniz bölgesinin bir türü olan fiştik çamları Kozak havzasındaki uygun ortam koşullarına bağlı olarak burada geniş bir alan kaplamaktadır. Araştırma alanında genel olarak 800 m' den yüksek kesimlerde ise yükseltiyle birlikte sıcaklığın azalmasına bağlı olarak kızılçamlann yerini karaçamlar almıştır. Bunların yanında, genel olarak 250-500 m yükseltilerde ve özellikle doğu, güney ve güneybatı bakılı yamaçlarda ise meşe topluluklan yer almaktadır. Araştırma alanında yükselti ve engebeliliğin az olduğu, dolayısıyla insan etkilerinin fazla olduğu yerlerde bitki örtüsü tahribata uğramış ve buralarda çalı formasyonu gelişmiştir. Çalı formasyonlan özellikle kermes meşesi, mazı meşesi gibi meşe çalılıklan ile karaçalı, katırtırnağı, akçakesme, laden vb. gibi çalılardan oluşmaktadır. Tahribatın arttığı kesimlerde ise çoğunluğunu abdestbozanlann oluşturduğu garig topluluklan ortaya çıkmıştır. Araştırma alanında yaklaşık 800-1300 m yükseltiler arasında tespit edilen diğer bir vejetasyon birimi de antropojenik dağ stepi olmuştur. Antropojenik step formasyonunun hakim elemanı gevenlerdir. Bunun dışında adaçayı, kekik, yüksük otu, sığırkuyruğu, mürver gibi step vejetasyonuna ait elemanlar bulunmaktadır. Araştırma alanında ortam özellikleri ve dolayısıyla bitki örtüsü bakımından tespit edilen farklı bir alan da Madra çayı deltasının kıyı kesiminde kuzey-güney yönünde uzanan kıyı kumullan ve gerisindeki bataklık yerlerdir. Bu kesimlerde halofit ve psammofitlerin oluşturduğu bir vejetasyon bulunmaktadır. Araştırma alanı kuzeybatı, batı ve güneyinde geniş tanm alanlanna da sahiptir. Bu alanlarda özellikle zeytinler önemli yer tutmaktadır. Bunun yanında pamuk, domates, pancar, tütün ve bağlar da tanm alanlan içinde önemli yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vegetation Geography of the Madra Mountain and Its Surroundings This study has been carried out, as a doctorate thesis, on the characteristics of the vegetation formations on the Madra Mountain and its surroundings. The research is consisted of two chapters. The first chapter is about the geographical environment factors of the area, such as topography, geological structure, soil groups and climatic conditions. The effects of these environmental factors on the vegetation formations are investigated. Chapter two concerns the characteristics of the vegetation formations which exist in the research area. The vegetation formations in the study area can be distinguished in three main formations. These are forests, shurbs and wild grass (herb) formations. The forests formations can be divided in three kinds accordind to the dominant species of pine threes forming the community. Red pine forest (P. brutia) are wide spread in the area as a climax community. Because the climatic and soil conditions are very convenient for growth of the umbrella pine (P. pinea) in the environment of the Kozak basin. Umbrella forest are found only in the Kozak basin. Above 800 - 1000 metres on the Madra, Kuzuluk and Yaylacik mountains black pine forests (P. nigra) are found. Where the altitude increases and climatic conditions become different P. nigra replace in stead of P. brutia. On the other hand, the oak communities are generally found in the altitude between 250 - 500 metres, especially on the east, south and southwestern slopes in the area. Shrubs are usually found on the low altitudes and less rough places in the research area. Shrub formations include some species of oaks, such as Q. coccifera, Q. infectoria and Paliurus spina-christi, Phillyrea latifolia, Cistus. Garrigue is a kind of shrubs, but it is develope where shrub formation destroyed by humans. In the research area antropogenic mountain steppe vegetation spread between 800 - 1300 metres in altitutes. The dominant and characteristic species of the formation are Astragalus cf angustifobrus, mullein (Verbascum ssp.), sage (Salvia fruticosa) and thyme. On the west part of the area there exist sandy and loamy zones on Madra river delta. Such places, owing to different environment have a special plant community including some of psammofit and halofit species. Finally, there are wide agricultural fields in everywhere of the area. Olive trees are dominant in the planted fields and cotton, wheat, sunflowers, wineyards and tobacco farming have great importance.