Mezenşimal kök hücrede hipoksik ortamın sitotoksik etkisi
Cytotoxic effect of hypoxic environment in mesenchymal stem cell
  1. Tez No: 483553
  2. Yazar: SEVİL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE SEDA VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kemik iliği mezenşimal kök hücreleri (MKH' ler), kemiğin stromal hücreleri olup pro-inflamatur ve anti-inflamatuar özellikleri ile farklı ortamlarda (hipoksik veya iskemik) dokunun hemostazının korunmasında önemli rol oynar. MKH'lerin hipoksik ortama dirençli olduğu bilinmekle birlikte hipoksik veya iskemik ortamlardaki yapısal ve/veya fonksiyonel özellikleri açısından netlik yoktur. Hipoksi sonucunda ATP seviyesi azalır, hücresel fonksiyonlar sürdürülemez ve apoptoz veya nekroz tipi hücre ölümü gerçekleşir. Apoptoz, fizyolojik ve patolojik ortamda kontrollü olarak gerçekleşen programlanmış bir hücre ölümü tipidir. Bu çalışmada, kemik iliği kökenli mezenşimal kök hücre üzerinde hipoksik ortamın sitotoksik ve apoptotik etkisi araştırıldı. Kemik iliği kaynaklı kök hücreler, 24 gözlü kültür kaplarında hipoksik (%1 veya %3) ile normoksik ortamlarda 36 saat inkübe edildi. Hücreler % 4 paraformaldehit ile fikse edildikten sonra Kaspaz-3, Bcl-2 ve Bax dağılımları indirekt immunohistokimyasal yöntem ile apoptotik hücreler ise TUNEL boyaması ile değerlendirildi. Tüm boyamalar H-score analizi ve ANOVA testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç olarak, , hipoksik ortamın mezenşimal kök hücrelerin toksik olduğu ve normoksik ortama göre hücre ölümlerinin daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone marrow mesenchymal stem cells (MSCs) are used to repair hypoxic or ischemic tissue. However, the underlining mechanism of resistance in the hypoxic microenvironment and the efficacy of migration to the injured tissue are still unknown. After hypoxia the level of ATP is decreases, cellular functions do not continue and apoptosis or necrosis occur. Apoptosis is a progress of programmed cell death that occurs in normal or pathological conditions. In this study, we will be aim to investigated the hypoxic effect on apoptosis in mesenchymal stem cell were aimed to be examined. Bone marrow-derived stem cells were cultured in hypoxic (1% or 3%) or normoxic conditions 24 well plates for 36 hours. After fixation of cells with 4% paraformaldehyde, distributions of Caspase-3, Bcl-2 and Bax with indirect immunoperoxidase technique, apoptotic cells with TUNEL assay were investigated. . All staining results were evaluated using H-score analyses method with ANOVA, statistically. As a result, hypoxic condition was toxic for human mesencyhmal stem cells and the number of cell death was higher in that than normoxic condition.