Manisa Kızıldere taşkın akımlarının HEC-RAS ile modellenmesi
Manisa Kizildere flood currents modeling with HEC-RAS
  1. Tez No: 483552
  2. Yazar: SATUK BUĞRA ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ALİ KUMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sunulan çalışmada Manisa İli, Yunusemre İlçesinin, Beydere Mahallesi sınırlarından geçen Gediz Nehrinin bir yan kolu olan Kızıldere deresininde 100, 500 ve 1000 yıl tekerrürlü taşkın debi görülmesi durumunda meydana gelecek taşkın alanları belirlenmiştir. Taşkın alanlarınlarının belirlenmesinde Kızıldere deresinde akım gözlem istasyonu bulunmadığından belirtilen tekerrür yıllarına ait taşkın debileri Mockus yöntemi kullanılarak bulunmuştur. Kızıldere deresi havzasını temsil eden meteoroloji gözlem istasyonları olan Muradiye ve Üçpınar istayonlarında gözlemlenen yağış verileri kullanılmıştır. Yağış verilerinin istatistiksel analizleri yapılarak verilere en uygun dağılım belirlenmiştir. Yağış verilerine en uygun dağılım istatistik testler vasıtasıyla Log-pearson Tip-3 dağılımı olduğu bulunmuştur. Bu dağılım ile Mockus yönteminde kullanılacak, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 tekerrürlü yıllık maksimum yağış yükseklikleri hesaplanmıştır. Hesaplanan yağış verileri ile Kızıldere Deresine ait 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 ve 1000 yıl tekerrülü taşkın akımları havzanın Mockus yönteminden elde edilen birim hidrografı ile bulunmuştur. HEC-RAS modeliyle 100, 500 ve 1000 yıllık taşkın debileri görülmesi durumunda Kızıldere Havzasında meydana gelecek olan taşkın alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, inundated areas are determined when 100, 500, and 1000 years of repetitive floods are observed in Kızıldere Tributary, Gediz River, which passes through the boundaries of Manisa city. Since there is no current observation station at Kızıldere to use in assessing flooded ares, the flood events of the repeated years are found using the Mockus method. Rainfall data observed in Muradiye and Üçpınar stations are used to represent Kızıldere Tributary Basin. Statistical analyzes of precipitation data are performed to determine the most appropriate probability distribution. The most suitable probability distribution for rainfall data is found to be Log-Pearson Type-3 through statistical tests. Using this distribution, annual maximum precipitation heights of 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 repetitive years to be used in Mockus method are calculated. The flood events of 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 and 1000 years belonging to Kızıldere Tribautary are found by unit hydrograph obtained from Mockus method for the basin. For 100, 500 and 1000-year floods with HEC-RAS model, inundated areas in Kızıldere Basin have been determined.