İç basınca maruz karbon fiber ve cam fiber takviyeli kompozit tüplerin sonlu elemanlar yöntemi ile patlama basıncı analizi
Burst pressure analysis of carbon fiber and glass fiber reinforced composite tubes subjected to internal pressure using finite element method
- Tez No: 483555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FADIL SOYKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, aynı hacime sahip filaman sargılı kompozit tankların tasarımında değişiklik yaparak modellenmesi ile gerilme değerlerini azaltmak amaçlanmıştır. Kompozit tankın tasarımında sadece silindirik kısım olup, küresel kısımları içermemektedir. Kompozit tank'da [45, 55, 60, 65, 75, 90] derece sarım açıları kullanılmıştır. Yapılan sonlu elemanlar analizinde ANSYS yazılımı kullanılmış, kompozit tankın farklı oryantasyon açılarında patlama basınçları elde edilmiş ve aynı hacimde tasarımda değişiklik yapılan kompozit tanklar ile bu değerler karşılaştırılmıştır. Kompozit tank'da üç faklı tasarım gerçekleştirilmiştir. Kompozit malzemede meydana gelebilecek hasarları belirlemek için sık olarak kullanılan Tsai-Wu ve maksimum stress hata kriterleri her iki tasarım için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, the purpose was decreasing the stress values by modeling which is changing the design of the flament winding composite vessels having the same value. The composite vessel designing contained only the cylindrical part, not spherical part. In the composite vessel [45, 55, 60, 65, 75, 90] degree winding angles were used. ANSYS software was used in the finite elements analysis, burst pressures were obtained at different orientation angles of the composite vessel and these values were compared with the composite vessels which were changed in design in the same volume. Three different designs carried out in the composite vessel. The Tsai-Wu, and maximum stress failure criteria, which are commonly used to determine damage that may occur in composite materials, are compared for both designs.