Optik gözlüklerin reçeteye göre olası kusurlarının belirlenmesi, fizik ve optisyenlik açısından değerlendirilmesi
Determination of possible defects of optical glasses according to the recipe, evaluation of possible defects in terms of physics and opticianry
- Tez No: 483573
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışma, Temmuz 2015-2016 Cumartesi günleri Eskişehir merkezde optik bir müesseseye gelen 150 müşterinin, reçeteleri ve montajı yapıldıktan sonra gözlük değerleri arasındaki farkları saptamak ve optik müessesede sunulan gözlük camlarını incelemek için yapıldı. Montajı yapılan camların kontrolü için Nidek marka dijital fakometre, pupilla arası uzaklığın kontrolü için dijital ve fotoğraflı pupilametreler ile ölçümler tamamlandı. İstatistik analiz için, SPSS 20.0 programına veriler girilerek, Ki-kare ve Marjinal homojenlik testleri kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 45,47 ± 1,654 bulundu. Reçetedeki sferik (sph), silindirik (cyl), aks değerlerinin montaj sonraki camın fakometre sonuçları ile uyumu karşılaştırıldı. İstatistiksel fit analizi sonucu, cam numaraları ve aks değerlerinin uyumlu olduğu belirlendi. Uzak sağ cam için, sırasıyla sph, cyl ve aks uyumluluk değerleri P1=1,00; P2=1,00; P3=0,414'dir. Reçetedeki uzak sol cam ve yakın gözlük değerleri ile montaj sonrası gözlüğün değerleri de karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak, optisyenin monte ettiği cam değerlerinin reçete değerleriyle uyum içerisinde olduğu tespit edildi. Optisyen olarak, sph, cyl, aks ve pupilla değerlerindeki farklılığın oluşturacağı prizma değeri maksimum 0,5 ∆'dır. Bu değer, yapılabilir hata sınır değerleri içinde olup, bir sıkıntı oluşturmayacağı düşünülmüştür. Optik müessesenin müşteriye önerebileceği, farklı kaplamalara sahip gözlük camlarının geçirgenlik, soğurma spektrumları, FESEM görüntüleri, XRD analizleri alınarak, camların analizleri yapıldı. Literatüre göre, gözlük camlarının tanecik boyutları 15 nm altında olup, yüzeyleri düzgün ve soğurma spektrumları yaklaşık % 0,05 altında olup, geçirgenlikleri yaklaşık % 95,0 yukarısında çıkarak, iyi bir antirefle özelliği göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the differences between the prescriptions and the spectacle values of 150 customers who came to an optical facility in Eskisehir on Saturday, July 2015-2016, after they were assembled, and to examine the spectacle lenses presented in the optical establishment. Nidek brand digital lensometer was used to control the assembled lenses, and digital and photographic pupilometers were used to control distance between the pupils. For statistical analysis, Chi-square and Marginal homogeneity tests were used by entering data into SPSS 20.0 program. The average age of the respondents is 45.47 ± 1.654. The fitted spherical (sph), cylindrical (cyl), and axle values were compared to fit the fitted glass lensometer results. Results of the statistical fit analysis, the glass values and the axis are in harmony. For far right glass, sph, cyl and axis compatibility values, P1=1.00; P2=1.00; P3=0.414. The far left glass and close-up glasses were also compared with the its prescription values. The values of the far left glass and the close eye glasses were compared with the post eye glasses values. Statistically, it was determined that the glass values that the optician installed were in full compliance with the prescription values. As an optician, the prism value to create the difference in sph, cyl, axle and pupilla values is a maximum of 0.5∆. This value is within the allowable error limit values and is not considered to be a problem. The transmittance, absorption spectra, FESEM images, XRD analyzes of glasses with different coatings, which the optical institution could suggest to the customer, were analyzed and glasses were analyzed.According to the literature, spectacle lenses have a particle size of less than 15 nm, their surfaces are smooth, their absorption spectra are below about 0.05%, their permeability is about 95.0 % above, showing a good antireflection property.