Çimento esaslı lifli kompozitlerin yüksek sıcaklık ve yangın etkisinde davranışı
Behavior of cement based fiber composites under high temperature and fire effect
- Tez No: 483582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, çimento esaslı, yüksek dayanımlı lifli kompozitlerin yangın ve yüksek sıcaklıktaki dayanım performansı incelenmiştir. Gelişmiş ülkelerde kullanımı gittikçe artan çimento esaslı yüksek dayanımlı lifli kompozitler genellikle rögar kapakları ve yağmur ızgaralarında kullanılmaktadır. Türkiye'de ise kullanımı maliyet açısından normal betona göre oldukça yüksek olduğundan dolayı kısıtlıdır. Ayrıca bu konu hakkında ülkemizde yeterince Ar-Ge çalışmaları da yapılmamıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının ana amacı; çimento esaslı lifli kompozitlerin yangın riski bulunan özel yerlerde kullanımı arttırmak, literatüre çimento esaslı lifli kompozitlerin yangın performansı araştırması ile katkıda bulunmak ve yangına en dayanıklı RPB'lerin üretilmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda bilimsel incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan çimento esaslı lifli kompozit numunelerinin içeriğinde silis dumanı ve sarı silis kumu bulunmaktadır. Numunelerin içeriğine ayrıca; %0 (referans numunesi); %0.25, %0.50, %0.75 ve %1 oranlarında polipropilen lif katılarak 10x10x10 cm3 ve 15x15x15 cm3 boyutlarında olmak üzere toplam 73 adet numune elde edilmiştir. Hazırlanan numunlerinin bir yüzü aleve maruz kalacak ve diğer yüzünde ısı ölçülecek şekilde bir deney yapılmıştır. Daha sonra numunelerden küçük parçalar alınarak SEM Laboratuvarlarında mikro yapı incelemesi ve EDX taraması yapılmış; numunelerde kimyasal değişimler ve bu değişimlere nelerin yol açtığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master Thesis, cement based fiber composites which is a high strenght composite building material is observed its performance in a fire and high temperature. Usually cement based fiber composites, is used in manhole covers and rain gates. In Turkey, because of its expensiveness it is rarely used. Moreover, there has not been enough R & D works on this subject in our country. The main aim of this master thesis study is; Increasing the use of Reactive Powder Concrete in special locations where there is a risk of fire is to contribute to the study of fire performance of cemenet based fiber composites in the literature and to produce fire resistant RPBs. For this purpose, experiments and scientific studies were carried out. Cement based fiber composite samples used in this experiment contain silica fume and yellow silica sand. In addition to the contents of the samples; Polypropylene fibres were added in the proportions of 0% (reference sample); 0.25%, 0.50%, 0.75% and 1%, and total of 73 samples were obtained with dimensions of 10x10x10 cm3 and 15x15x15 cm3. A fire test was conducted while one surface of specimen is exposure with fire and the other surface is used for temperature measurement. Microstructure examination and EDX scanning were performed at SEM Laboratories; It has been observed that chemical substances in specimens and what leads to these changes.