Atatürk Üniversitesi dersliklerinde mevcut ergonomik özelliklerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin ve öğrenci antropometrik özelliklerine uygunluklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of the effects of available ergonomic characteristics on the students and their suitability to anthropometric properties of the students in Atatürk University classrooms
- Tez No: 483633
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerinde bir dizi ergonomik ve antropometrik ölçümler, sınıf ölçüleri ve anket çalışmaları yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesiyle, Edebiyat Fakültesinde 2 nolu ve 15 nolu, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde amfi 3 ve dershane 104 nolu, Mühendislik Fakültesinde 16 ve 12 nolu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde A1 ve B2, derslik ve amfilerinde kullanılan mevcut oturma elemanlarının fiziki özelikleri uygunluğu üzerinde karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda, mevcut oturma elemanlarının, özellikle oturma tabanı yüksekliği ve oturma tabanı genişliği gibi oturma konumu için önemli olan ölçülerde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı ve bu dersliklerde sıra genişliği ve sıralarda bırakılan ayak boşluğu mesafelerin yeterli görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of ergonomic and anthropometric measures, classroom measurements and questionnaire studies were carried out on the students of Faculty of Letters, Kazım Karabekir Education Faculty, Engineering Faculty and Faculty of Economics and Administrative Sciences of Atatürk University. Suitability of physical characteristics of existing and used seating elements at these faculties was investigated. As a result of the study, it was determined that the existing seating elements were inadequate to meet the needs of the students, especially for the sitting position such as the seating height and the seating floor width, and that the row width and the foot space distance in the classes were sufficient.