Çift anadal kısıtları altında ders çizelgeleme
Course timetabling with double major constraints
  1. Tez No: 513707
  2. Yazar: EMİNE ERTANE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Zaman çizelgeleme yaşamımızın birçok alanında kullanılmaktadır. En sık kullanıldığı yerlerden biri de eğitim alanıdır. Üniversitelerde derslerin ve dersliklerin, kurumun fiziki ve teknolojik kısıtları altında gün ve saatlere atanması işlemi yapılmaktadır. Probleme özgü kısıtlar kurum özellikleri, kuralları ve taleplerine göre şekillenmektedir. Bu çalışmada, ders çizelgeleme problemi için iyi bilinen ve çok çalışılmış kısıtların yanı sıra çift ana dal yapan öğrencilerin ders çakışma mağduriyetlerini en aza indirecek kısıtları dikkate alan karma tam sayılı programlama modeli önerilmiştir. Çakışmaların ceza katsayılarıyla amaç fonksiyonuna yansıtılarak en düşük seviyeye indirilmesi amaçlanmıştır. Önerilen matematiksel model Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden elde edilen gerçek veriler üzerinde test edilmiş ve problem boyutu çok büyük olduğundan problem parçalanmak suretiyle sonuç elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Timetabling is used in many areas of our lives. One of the most frequently used places is the field of education. In universities, the courses and classrooms are assigned to the day and time slots under the physical and technological constraints of the institution. The problem-specific constraints are shaped by institutional characteristics, rules and demands. In this study, a mixed integer programming model is proposed that takes not only well known and studied constraints of the literature for the course scheduling problem, but also the constraints that will reduce the course overlaps of the students who take double majör programs. Conflicts are tried to be minimized by penalyzing in the objective function. This proposed mathematical model is tested on the real data obtained from Atatürk University Engineering Faculty and due to huge size of the problem, results are obtained after decomposition of the problem.