Görsel sanatlar eğitiminin yapıldığı fiziki mêkanlar hakkında öğrenci görüşleri
Student opinions about physical spaces in fine arts education
- Tez No: 628550
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP GÖKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Türkiye'de çağdaş eğitim politikalarının yeniden yapılandırılmasına bağlı olarak Görsel Sanatlar Eğitimi müfredat ve dersliklerinde değişikliklere gidilmesi zarureti doğmuştur. Eğitim kalitesi ve fiziki ortam ilişkisi birbirini tamamlayan unsurlar olarak görülmektedir. Bu araştırmada eğitimin fiziki yapısı içerisinde yer alan Görsel Sanatlar Dersi Atölyelerinin işlevselliği, atölye olmaması durumunda dersin işlendiği mekânların öğrenci görüşleriyle nasıl algılandığı ve tüm bunların verimliliğe etkisi, Batman İli örnek alınarak ortaya konulması amaçlanmaktadır. Yöntem: Anket çalışması atölyesi olan okullar ve atölyesi olmayan okullar olarak ayırıma tabi tutularak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplamda 500 öğrenci katılmıştır. Okullarında Görsel Sanatlar Dersi alan atölyesi olan 250 öğrenci ve atölyesi olmayan 250 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket aracılığı ile toplanan veriler SPSS (Statiscial Package for Social Sciences) sürüm 22 paket program ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen en dikkat çekici bulgulardan birisi şu olmuştur.“Görsel sanatlar atölyemizin olmayışı derse olan ilgimizi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum”sorusuna öğrencilerin yaklaşık olarak yarısından fazlası (%54,8)“Katılıyorum”ve“Kesinlikle Katılıyorum”cevabını vermiştir. Atölyenin olmaması dersin etkinliğini düşüren çok önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir bulgumuzda kız öğrenciler görsel sanatlar dersi için teknik donanımın erkeklere göre yetersiz buldukları tespit edilmiştir. Sonuç: Batman ilinde gerçekleştirilen çalışmada, öğrencilerin atölyeler ve atölyelerin donanımsal özellikleri hakkındaki görüşlerine yer verilmiş, görsel sanatlar dersi için hazırlanan dersliklerde kullanılan materyallerin öğrenci üzerindeki etkisi, derse olan ilgisi ve dersi öğrenciye sevdirmesi gibi özelliklerin üzerinde durulmuştur. Bu çalışmayla beraber, görsel sanatlar dersinin her açıdan ihtiyaç olduğu, öğrencilerin psikomotor becerileri, yaratıcılıkları, düşünme kabiliyetindeki pratiklikleri ve içsel mutlulukları için gerekli olduğuna dair kanıtlayıcı bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In Turkey, Visual Arts education is not appreciated and students cannot reach the material for this subject. Aim of this study is to analyze students' thoughts about places where visual arts education is done at secondary schools in Batman. Method: The questionnaire was divided into schools with ateliers and without ateliers. A questionnaire was applied to 250 students who had workshops and visual arts courses in their schools and 250 students who did not have a workshop and visual arts courses in their schools. The data collected through the questionnaire were analyzed with SPSS (Statiscial Package for Social Sciences) version 22. Findings: More than half of the students (54.8%) answered“I agree”and“ I strongly agree”to the statement of“I think that the lack of a visual arts workshop affects our interest in the course negatively”. Lack of atelier was found to be very important factor in decreasing the effectiveness of the course. The technical equipment for female students' visual arts lesson was found to be insufficient compared to the boys. Result: In this study, carried out in Batman , students' opinions about the workshops and the hardware features of the workshops are given. The effects of the materials used in the classrooms prepared for the visual arts course, interest of students in the course and the characteristics of the course are emphasized. This study emphasizes that the visual arts course is necessary for all aspects of psychomotor skills, creativity, practicality of thinking ability and inner happiness.