Türkiye buğday sektörünün eşanlı model yöntemiyle tahmini
Forecast model with si̇multaneous process of Turkey's wheat industry
- Tez No: 483636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Buğday, ülkelerin temel ihtiyaçlarından biri olan ve insanların gıda ihtiyacını gideren önemli bir tarım ürünüdür. Türkiye ve dünya ekonomisinde önemli bir paya sahip olmasından dolayı buğday arz ve talep oluşumu ile dış ticaret dinamiklerinin bilinmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı buğday ürünün arz, talep, dış ticaret ve fiyat boyutunun 1961 ile 2013 yılları arasında eşanlı bir sistem içerisinde modellenmesidir. Bu amaçla eşanlı model tahmin yöntemlerinden Görünüşte İlişkisiz Regresyon, Dolaylı En Küçük Kareler, İki aşamalı En Küçük Kareler, Üç aşamalı En Küçük Kareler ve Genelleştirilmiş Momentler yöntemleri modeller üzerinden denenerek çeşitli ekonometrik problemlerin bertarafı için içlerinden en uygun olan Genelleştirilmiş Momentler Metodu seçilmiş ve modellerin tahmini gerçekleştirilmiştir. Buğday; üretimini etkileyen değişkenler bir önceki yıl buğday üretim miktarı, buğday ve mısır üretici fiyatı ile TMO alım miktarı, tüketimini etkileyen değişkenler buğday fiyatı ve kişi başı gelir, ihracatını etkileyen değişkenler ise buğday üretimi, stok ve dolar kuru, İthalatını etkileyen değişkenler üretimin tüketimi karşılama oranı ve stoklar, fiyatı etkileyen değişkenler ise stok, gübre fiyatı ve ihracat olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Wheat is the most important agricultural product supplying the needs of food and nutrition which they are basic needs of countries. It has importance that knowing dinamics of foreign trade and also formation of supply and demand of wheat because it has an important share in the World economy and Turkey economy. The aim of this study is that dimension of supply, demand, foreign trade and price of wheat product are modelled by using a simultenous system between 1961 and 2013. For his purpose generalized moments method that is the most suitable among those;models of apparently irrelevant regression, indirect least squares, two stage least squares,three stage least squares and generalized moments methodthat they are tested on the models is chosen to aside some of the economic problems by using simultaneous estimation method and the prediction of models are carried out.It is found as variables affectin gwheat production are that the amount of wheat production, producer price of wheat and corn with the amount of buying by TMO, variables affecting consumption are that wheat price and income per capita, variables affecting export are that wheat production, stock and exchange rate of dollar, variables affecting import are that rate of production meeting consumption and stocks, variables that affect price are that stock, fertilizer price and export.