Hareketli yataklı membran biyoreaktör ile evsel atık suların arıtımı
The treatment domestic wastewater with mobile bed membrane bioreactor
  1. Tez No: 483649
  2. Yazar: EKREM GÜLLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, pilot ölçekli hazırlanan klasik MBR, hareketli ve sabit yataklı biyofilm destekli hibrit MBR'nin üçlü sisteminden biri olan hibrit hareketli yataklı membran biyoreaktör (HYMBR) ile evsel atık suyun arıtımı araştırılmıştır. %50, %65 ve %80 oranında biyofilm dolgu malzemesi doldurulan sistemde ∞, 30, 20, 10 ve 5 günlük çamur yaşlarında deneyler sürdürülmüş ve 22 lt/m2saat'e kadar membran akılarında çalışılmıştır. Hidrolik kalış süresi olarak 45 dakika'ya inilen deneylerde ortalama olarak %95,24 TKOİ, %73,31 TOK ve %30,55 TN giderimleri sağlanmıştır. Artan nüfusa karşılık, azalan tarım alanları ve giderek yok olan temiz su kaynakları ciddi çevre sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden tarımın sulama suyuna olan ihtiyacını giderebilmek için evsel atık suların geri kazanımı önem taşımaktadır. Bu çalışmada yaklaşık 340 gün işletilen HYMBR ile arıtılan çıkış suların ortalama bulanıklık değeri 0,676 NTU, elektriksel iletkenlik 449 µS/cm, pH değeri 7,04 ve SAR 1,46 olarak belirlenmiştir. Bu değerler göz önünde alındığında HYMBR'lerin evsel atıksuları 45 dk gibi kısa sürede A sınıfı sulama suyu kriterlerini karşılayacak derecede arıtılabildiği görülmüştür. Sonuç olarak HYMBR'lerin düşük şiddetli evsel atık suların yüksek hızda arıtılarak sulama suyu olarak kullanılabilmesi konusunda son derece etkili bir arıtım sistemi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of domestic wastewater was investigated with hybrid moving bed membrane bioreactor (HYMBR) which is one of the triple systems of pilot scale MBR, mobile and fixed bed biofilm supported hybrid MBR. Experiments were continued at ∞, 30, 20, 10 and 5 days of sludge age at 50%, 65% and 80% of the system filled with biofilm filling material and the membrane flux up to 22 lt / m2h. As a result of 45 minutes of hydraulic retention time, 95.24% TKOI, 73.31% TOC and 30.55% TN removal were achieved on average. In contrast to the growing population, declining agricultural land and increasingly abundant clean water resources lead to serious environmental problems. Therefore, it is important to recover domestic wastewater in order to be able to meet the need of agriculture for irrigation water. In this study, the average turbidity value of outflow waters treated with HYMBR for about 400 days was determined to be 0.676 NTU, electrical conductivity 449 μS / cm, pH value 7.04 and SAR 1.46. When these values are taken into consideration, it is seen that HYMBR's domestic wastewater can be treated in a short time like 45 minutes to meet the criteria of class A irrigation water. As a result, it has been concluded that HYMBRs can be a very effective treatment system for the treatment of low intensity domestic wastewater at irrigation water at high speed.