Bor stresine karşı sistein amino asitinin arpada (Hordeum vulgare L.) direnç kazandırmaya etkisi
The effect of cysteine amino acid to gaining resistance in barley (Hordeum vulgare L.) against to boron toxicity
  1. Tez No: 483654
  2. Yazar: AHSEN MERVE AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bor toksisitesine maruz kalan arpa bitkisine sistein amino asidinin iyileştirici etkileri araştırılmak istenmiştir. Bunun için arpanın (Hordeum vulgare L.) bor stresine hassas türü (Reyhan) seçilmiştir. Bor stres derecesi ve bunu yenmede kullanılacak sisteinin konsantrasyonları ön denemeler sonucunda, bor için 5 mM ve sistein için 200 µM olarak belirlenmiştir. Büyüme parametreleri (kök ve gövde uzunluğu), toplam çözünebilir protein-karbohidrat, prolin, MDA, reaktif oksijen türlerinin (ROT) miktarı ((hidroksil iyonu (OH-), hidrojen peroksit (H2O2), süperoksit anyonu (O2.¯)) ve enzimatik antioksidant enzim (süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), peroksidaz (POD) ve askorbat peroksidaz (APX) aktiviteleri ayrıca enzimatik olmayan antioksidant (askorbat (AsA), dehidro askorbat (DHA)) miktarları bakımından bor stresinde ve bor+sistein uygulamalarında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bor stresinde önemli derecede azalan kök ve gövde uzunlukları sistein uygulamasıyla artmıştır. Bor stresi hem kök hem de gövde de toplam şeker, protein, prolin miktarı, oksidantlar (O2.-, H2O2 ve OH-), MDA, SOD, APX ve POD aktivitesini arttırırken, CA aktivitesinde azalmaya neden olmuştur. Bor+Sistein uygulaması söz konusu parametrelerin genelde tümünde iyileşmelere neden olduğundan, siteinin arpada bor stresinin yenilmesinde güvenilir bir kimyasal olarak kullanılabileceği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the healing effects of cysteine amino acid on the barley plant exposed to boron toxicity. To this end, sensitive species (Reyhan) of barley (Hordeum vulgare L.) to boron stress was chosen. Boron stress level and concentrations of cysteine to be used in this process were determined as 5 mM for boron and 200 μM for cysteine as preliminary trials. Growth parameters (root and stem lengths), dry matter content, total soluble protein and carbohydrate, proline, MDA, the amount of reactive oxygen species (ROT) (hydroxyl ion (OH-), hydrogen peroxide (H2O2), superoxide (O2.¯)) and enzymatic antioxidants (superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), peroxidase (POD) and ascorbate peroxidase (APX) activity and non-enzymatic antioxidants (ascorbate (AsA), dehydro ascorbate (DHA) and glutathione (GSH)) quantities have been examined comparatively in barley plants growing in control, boron stress (B) and boron+ cysteine (B+S) conditions. Root and stem lengths decreased significantly in the boron stress were increased with the cysteine application. While boron stress was increased total sugar, protein, proline, oxidants (O2.-, H2O2 ve OH-), MDA amounts, SOD, APX and POD activities, decreased CAT activity in both roots and stem. Because of Boron + Cysteine application cause improvements in all of these parameters, it has been suggested that cysteine can be used as a reliable chemical in the recovery of boron stress in the barley.