Tirosole özgü moleküler baskılanmış polimerlerin tasarımı
Design of moleculer imprinting polymer for spesific separation of tyrosol
  1. Tez No: 483700
  2. Yazar: MİREN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ODABAŞI, DOÇ. BARAN ÖNAL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma ile antioksidan özelliğe sahip zeytin meyvesinde ve yağında bulunan tirosol molekülü non-kovalent moleküler baskılama tekniği (MIP) kullanılarak saflaştırılmıştır. Polimerizasyonda monomer olarak metakrilik asit, çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilat (EGDMA), başlatıcı olarak benzoil peroksit (BPO), çözücü olarak metanol ve kalıp molekül olarak tirosol kullanılarak yığın polimerizasyon tekniği uygulanmıştır. Polimerizasyon, 2,5 ml'lik şırıngalarda gerçekleştirilmiş ve diskler şeklinde kesilmiştir. Oluşturulan partiküllerden metanol/su karışımı kullanılarak kalıp molekül uzaklaştırılmıştır. Hazırlanan partiküller taramalı elektron mikroskobu (SEM), yüzey alan ölçümleri ve şişme testleri ile karaktrerize edilmiştir. Elde edilen bazı bulgular şöyledir: Tirosol analizleri için dalga boyu 228 nm olarak bulunmuştur. Sulu çözeltiden maksimum tirosol adsorpsiyonu 25ºC, pH 6 ve 2,5 mg/mL tirosol başlangıç derişiminde gerçekleşmiştir. Desorpsiyon ajanı olarak metanol/su karışımı kullanılmıştır. Tirosol baskılanmış polimer için seçicilik testleri yarışmacı molekül olarak kullanılan pryogallol ve2-Nitrosonaphtol-(1)'e için yapılmış ve tirosol moleküllerin bu iki moleküle karşı bağıl seçicilik katsayıları () sırasıyla 3,65 ve 8,11 olarak bulunmuştur. Tirosol baskılanmış polimerde 20 kullanımdan sonra sadece %3 lük bir adsorpsiyon kaybı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the tirosol molecule existing in olive and olive oilhaving antioxidant properties was purified using non-covalent molecular imprinting technique (MIP). Tyrosol imprinting polymerwas prepared with bulk polymerization technique, methacylic acid, ethylene glycole dimethacrylate benzoyl peroxide and methanole were used as monomer, cross-linker, initiator and solvent, respectively. Polymerization was carryed out in plastic syringes of 2.5 mL, then, formed polymer was crashed into pieces to obtain particulate form. Tyrosol used as templatemolecule was removed from the paricules using methanole/water mixture. Prepred particules were carecterized using different techniques as scaning electron microscopy (SEM), surface area measurement and swelling tests. Some results obtained as fallows: Wavelength to analyse tryosol was found as 228 nm. Maximum tryosol adsorption was found at 25ºC, pH 6 and in an initial tyrosol concentration of 2.5 mg/mL. Selectivity tests for tyrosol imprinting polymer was performedusing pryogallol and2-Nitrosonaphtol-(1), and relative selectivity coefficients were found for ones as 3.65 and 8.11, respectively. An adsorption loss of only 3% was observed in tyrosol imprinting polymerafter 20 adsoprtion-desorption cycles.