Yazılım testi tasarım tekniklerinin matematiksel model yaklaşımı ile analizi
Analysis of software test design techniques by mathematical modelling
  1. Tez No: 483717
  2. Yazar: ASIM KEREM HANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ZAİM GÖKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojinin hayatın her alanına girmesiyle kullanılmaya başlanan yazılımın kaliteli olması son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Yazılımın kaliteli olması ihtiyacı yazılım geliştirme yaşam döngüsünde test sürecinin yapılanmasını beraberinde getirmiştir. Yazılımın kaliteli olması adına gerçekleştirilen testlerde farklı tasarım teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışma; yazılım testi tasarım tekniklerinin matematiksel modellemesini ve bu modellemenin analizini içermektedir. Çalışma sırasında yazılım testi tasarım teknikleri ayrıntılı olarak tanımlanmış, her bir teknik kullanım sıklığı, hata bulma oranı ve uygulanabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ölçütleri matematiksel modelde kullanılarak yazılım testi için en uygun olan teknikler tespit edilmiştir. Yazılım testi tasarım teknikleri matematiksel modellemesinde Bayes Teoremi ve vaka analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has come into prominance in recent years that softwares, which started to be used as technologyentered in every aspect of life, be of good quality. The need for the software to be qualified brought the making of testing process in the software development lifecycle along. Various design techniques are used in the conducted tests in order that the software test design techniques and the analysis of this modelling. Software test design techniques are detailly described and each technique are evaluated in terms of frequency of use, defect detection rate and applicability. The optimal techniques for software testing are determined by using these evaluation criteria in the mathematical modelling. Bayes' theorem and case analysis are profited in the mathematical modelling of the software test design techniques.