Vanadyum elementinin aşırı ince yapısının doppler indirgenmiş laser spektroskopik metotlarla incelenmesi
Hyperfine structure investigation of vanadium element by doppler reduced laser spectroscopic methods
- Tez No: 483718
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada nötr vanadyum elementinin (V I) 760 - 850 nm dalgaboyu aralığındaki spektral çizgilerine ait enerji seviyelerinin Doppler indirgenmiş laser spektroskopik metodlarla aşırı ince yapısının (aiy) incelenerek bilinmeyen aiy sabitlerinin bulunması amaçlandı. V I'in sekiz spektral geçişine ait aiy spektrumu deneysel olarak incelendi. Bu çizgiler el yapımı silindir katot boşalım lambası ortamında, Titan-Safir laser kullanılarak Saturasyon Absorbsiyon Spektroskopisi (SAS) ve Frekans Modüle Edilmiş Laserle Uyarılmış Floresans Spektroskopisi (IMLIF) metodları ile ölçüldü. IMLIF metodu ile ölçülen çizgilerin spektrumları, Doppler genişliğine sahip daha önceden Laserle Uyarılmış Floresans Spektroskopi (LIF) metodu ile ölçülen spektrumlarla karşılaştırıldı. Atomik vanadyumun çift pariteye sahip üç enerji seviyesi ile tek pariteye sahip dört enerji seviyesinin manyetik dipol aiy sabiti A saptandı. Elektrik kuadropol aiy sabitleri B, sadece çok iyi ayrışmış spektrumlar için saptanabildi. Elektrik kuadropol aiy sabitleri B, çift pariteye sahip iki ve tek pariteye sahip üç enerji seviyesi için saptandı. Tek pariteli iki enerji seviyesine ait elektrik dipol aiy sabiti B ilk defa bulundu. Diğer seviyelerin önceden bilinen A ve B sabitleri doğrulandı ve bazı durumlarda doğrulukları arttırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the hyperfine structure (hfs) constants of the energy levels belonging to the spectral lines in the 760 - 850 nm wavelength range of the neutral Vanadium element (V I) by using Doppler reduced laser spectroscopic methods. The hyperfine structure spectrum of the eight spectral lines of V I was investigated experimentally. These lines were measured using Saturation Absorption Spectroscopy (SAS) and Frequency Modulated Laser Emitted Fluorescence Spectroscopy (IMLIF) methods using a Titan-Sapphire laser in a home-made cylindrical cathode discharge lamp environment. The spectra of the lines measured by the IMLIF method are compared with the Doppler broadened spectra which are previously measured by using the Laser-Induced Fluorescence Spectroscopy (LIF). The magnetic dipole hfs constants A were determined for three energy levels of even parity and four energy levels of odd parity of atomic vanadium. The electric quadrupole hfs constants B only determined, when the spectra were clearly resolved. The Electric quadrupole hfs constants B were determined four two energy levels of even parity and three energy levels of odd parity. The electric quadrupole hfs constants B of two odd parity energy levels were presented for the first time. For the other levels already known A and B constants were verified and in some cases the accuracy was improved.