Çeşitli yöntemlerle elde edilen mandalina kabuk ve yaprak ekstraktlarının incelenmesi
Investigation of mandarin peel and leaf extracts obtained by several methods
  1. Tez No: 483720
  2. Yazar: FADİME ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR, DOÇ. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda artan hastalıklara karşı sentetik yapılı ilaçların yetersiz kalması ve yan etkilerinin saptanması insanları doğal ürünlerin kullanımına yöneltmiştir. Bu amaçla birçok bitkiye uygulandığı gibi mandalina tüketimi sırasında ortaya çıkan kabuk, yaprak, posa vb. mandalina atıkları antioksidatif bakımından çok yönlü olarak araştırılmaktadır. Ayrıca doğal antioksidan aktivitelerinden ötürü bitkilerdeki fenolik maddelerin tayini çok önemlidir. Antioksidan özellik gösteren fenolik maddeler, serbest radikal olarak adlandırılan kararsız ve zararlı maddelerin etkilerini azalttığı, yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde bilinmektedir. Antioksidanlar bu özelliği sayesinde kanser, kalp-damar hastalıkları, astım, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalığın olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Tez kapsamında, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen mandalinanın (Citrus deliciosa Tenore) kabuk ve yapraklarından antioksidan bileşiklerin elde edilmesi için Ultrason Destekli Ekstraksiyon, Süperkritik Akışkan Ekstraksiyonu ve Mikrodalga Destekli Ekstraksiyon yöntemleri uygulanmıştır. Ekstraksiyon işlemi sırasında, Yanıt Yüzey Metodolojisi kullanılarak ekstraksiyon süresi, ekstraksiyon sıcaklığı, ekstraksiyon basıncı, titreşim genliği, mikrodalga gücü gibi ekstraksiyon parametrelerinin optimizasyonu yapılmıştır. Toplam Fenolik Madde miktarı, Toplam Flavonoid Madde miktarı, DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal giderme yöntemi, ABTS (2,2-azinobis(3-etilbenzotiazolin-6-sulfonat) yöntemi ve CUPRAC Cu(II) İyonu İndirgen Antioksidan Kapasite değerleri göz önünde bulundurulmuş ve Yanıt Yüzey Metodolojisi kullanılarak ekstraksiyon koşulları optimize edilmiştir. En yüksek toplam fenolik madde miktarı 216.0032 (mg-GAE/g-KY) ve toplam flavonoid madde miktarı 16.1051 (mg-KE/g-KY) mandalina yapraklarına su ile uygulanan UDE yönteminde elde edilmiştir. Toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde ve antioksidan aktivite değerlerinin en iyi çıktığı optimum çalışma koşulları, herbir ekstrakt elde etme yöntemine göre açıklanmış ve tablo ve şekillerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the insufficiency of synthetic drugs and the detection of side effects against increasing diseases have led people to use natural products. For this purpose, as it is applied to many plants, mandarin wastes such as peel, leaf, pulp etc. which appeared during mandarin consumption are being investigated antioxidatively. In addition, because of their natural antioxidant activity, the identification of phenolic substances in plants is very important. The scientific studies prove that phenolic substances with antioxidant properties are efficient on reducing effects of harmful and unstable substances called free radical. By means of this property, antioxidants decrease the negative effects of many diseases; such as cancer, cardiac related diseases, asthma, diabetes and liver diseases. In the scope of this thesis, leaves and peels of mandarin (Citrus deliciosa Tenore) could be processed with Ultrasonic Assisted Extraction, Supercritical Fluid Extraction and Microwave Assisted Extraction. During the extraction, response surface methodology could be used to optimize extraction parameters such as duration, temperature, pressure, amplitude, microwave irradiation power. Response surface methodology was employed to optimize the extraction conditions according to the Total Phenolic Material, Total Flavanoid Material, DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) radical scavenging method, ABTS (2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulphonic acid) method and CUPRAC Cupric Reducing Antioxidant Capacity values. The highest total phenol content and total flavonoid content were calculated as 216.0032 (mg-GAE/g-DL) and 16.1051 (mg-CE/g-DL) from mandarin leaves with water under ultrasound-assisted extraction method; respectively. The best optimal experimental conditions regarding extract efficiency, total phenolic compounds and antioxidant activity were explained and compared by figures and tables for each extraction method.