Süperkritik CO2 ile yalancı iğde yaprak ekstraksiyonu ve major fenolik içeriğinin belirlenmesi
Extraction of sea buckthorn leaf by supercritical CO2 and determination of its major phenolic content
  1. Tez No: 483721
  2. Yazar: ŞÜHEYDA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARAS PERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yalancı iğde yaprakları zengin biyoaktif bileşenleri, güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklerinden dolayı günümüzde birçok alanda araştırılmaktadır. Kullanım alanları içerisinde zengin biyoaktif içeriğinden dolayı çay formu anlamlı bir yer tutmakta ve Yalancı iğdeyi global pazarda giderek aranan bir ürün yapmaktadır. Yalancı iğde yaprak çayında genel olarak gölgede kurutulmuş yaprakları kullanılmaktadır. Oksidasyon enzim aktivasyonunun engellendiği, işlem görmüş yaprakla ilgili araştırmalar ve buna bağlı olarak da kullanım alanı kısıtlıdır. Bu çalışmada işlem görmüş ve görmemiş Yalancı iğde yapraklarının antioksidan özelliklerinin, fenolik bileşiklerin ve temel yağ asitlerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yalancı iğde yapraklarının etanolik ve sulu ekstraksiyonlarında toplam fenolik, toplam flavanoid madde içerikleri, toplam antioksidan kapasiteleri (DPPH, CUPRAC, FRAP, ABTS) belirlenmiştir. Süperkritik CO2 ekstraksiyonunda farklı basınç ve sıcaklık denemeleri gerçekleştirilmiş, elde edilen ekstraktlardaki yağ asitleri GC-MS de belirlenmiştir. Toplam Fenolik (Gallik asit cinsinden) ve toplam Flavanoid (Rutin cinsinden) madde miktarı her 2 yaprak formunun etanolik ekstraksiyonunda, sulu ekstraksiyona kıyasla daha yüksektir. Kateşin cinsinden toplam fenolik miktarı Rutinin tersine sulu ekstraksiyonda etanolik ekstraksiyona kıyasla daha fazladır. Tüm fraksiyonlar arasında en yüksek toplam Fenolik içeriği işlem görmüş yaprağın etanolik ekstresinde gözlemlenmiştir. Toplam Flavanoid miktarlarının ise, hemen hemen aynı seviyede oldukları görülmüştür. Toplam antioksidan kapasitesi açısından incelendiğinde Yalancı iğdenin hem işlenmiş hem de işlenmemiş yapraklarının sulu ekstresinin, etanolik ekstrelere kıyasla daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. İşlenmemiş yapraklarda major yağ asitleri Alfa linoleik, Linoleik, Palmitik ve Oleik asitler, işlenmiş yapraklarda ise Behenik, Palmitik, Alfa Linoleik, Oleik ve Linoleik asitler major yağ asitleri olarak belirlenmiştir. Yalancı iğde işlenmemiş yapraklarında Pentadekanoik ve Cis-10- Heptadekanoik, işlenmiş yapraklarda ise Kaprik ve Laurik asitlerin varlığı farkındalık yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sea buckthorn leaves are studied in many areas today due to their rich bioactive components, strong antibacterial, antiviral and antifungal properties. Because of its rich bioactive content, the tea form has a significant place among its usage areas and it makes Sea Buckthorn a product which is sought after in the global market. Generally, shade-dried leaves are used in the leaf tea of Sea Buckthorn. According to the studies about processed leaves, oxidation enzyme is inhibited and therefore, its area of use is limited. The aim of this study is to compare antioxidant properties, phenolic compounds and essential fatty acids of processed and unprocessed Sea Buckthorn leaves. Total phenolic, total flavonoid content, total antioxidant capacities (DPPH, CUPRAC, FRAP, ABTS) were determined in ethanolic and aqueuys extractions of Sea Buckthorn leaves. Different pressure and temperature experiments were carried out in Supercritical CO2 Extraction, fatty acids in the extracts were determined in GC-MS. Total amount of phenolics (in terms of Gallic acid) and total amount of flavonoids (in terms of Rutin) are higher in ethanolic extraction of both leaf forms when compared to aqueous extraction. Total phenolic amount in terms of catechin, contrary to Rutin, is higher in aqueous extraction when compared to ethanolic extraction. The highest total phenolic content among all fractions was observed in processed ethanolic leaf extract. Total flavonoid amounts were found to be at almost the same level. When examined in the sense of total antioxidant capacity, aqueous extracts of both processed and unprocessed leaves of Sea Buckthorn have higher antioxidant activity than ethanolic extracts. Alpha linoleic, linoleic, palmitic and oleic acids were determined to be the major fatty acids in unprocessed leaves whereas Behenic, Palmitic, Alpha linoleic, Oleic and Linoleic acids were determined to be the major fatty acids in unprocessed leaves. The presence of Pentadecanoic and Cis-10-Heptadecanoic in unprocessed, Capric and Lauric acids in processed leaves of Sea Buckthorn raises awareness.