Volumetrik yöntem kullanılarak Kırşehir ili atmosferindeki biyolojik partiküllerin incelenmesi
Investigation of biological particles in Kirsehir province using volumetric method
- Tez No: 483727
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında, 2015-2016 yıllarına ait Kırşehir ili atmosferinde bulunan biyolojik partiküller Burkard Volumetrik Hava Örnekleyicisi Cihazı ile toplanmış, toplanan örnekler preparatlar haline getirilmiş, partiküllerin teşhisleri yapılmıştır. Yapılan teşhisler sonucu atmosferde ağırlıklı olarak sırasıyla mantar sporu, polen ve diğer biyolojik partiküllerin (mantar hifi, Pteridophyta sporu, bitki tüyleri, böcek, böcek ekstremiteleri, güve kanadı, diatome vs.) olduğu gözlemlenmiştir. Mantar sporu, polen ve diğer biyolojik partiküllerin Kırşehir ili atmosferindeki miktarları hesaplanmış, mantar sporu ve polenlere ait takvimler hazırlanmıştır. Dominant mantar sporu, polen ve diğer biyolojik partiküllerin mikrofotoğrafları çekilmiş ve tanımlamaları verilmiştir. 2015 yılında atmosferde 19 ağaç ve ağaçsı, Poaceae, 7'si diğer otsu taksonlar olmak üzere 27 farklı taksona ait toplam 26033 polen, 39 farklı mantar taksonuna ait toplam 128291 spor ve 4674 diğer biyolojik partikül, 2016 yılında ise 20 ağaç ve ağaçsı, Poaceae, 7'si diğer otsu taksonlar olmak üzere 28 farklı taksona ait toplam 30671 polen, 39 farklı mantar taksonuna ait toplam 147726 spor ve 5262 diğer biyolojik partikül saptanmıştır. Atmosferde biyolojik partiküllerin en yoğun olduğu dönemin mayıs, haziran ve temmuz ayları olduğu saptanmıştır. Elde edilen biyolojik partikül verileri meteorolojik parametrelerle birlikte Spearman Korelasyon Testi'ne tabii tutulmuş ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biological particles in the atmosphere of Kırşehir province of 2015-2016 were collected with Burkard Volumetric Air Sampler Device, the collected samples were made into preparations and the particles were diagnosed. The diagnoses made have been observed to be predominantly fungal spores, pollen and other biological particles (fungal hypha, Pteridophta spore, plant hairs, insects, insect extremities, moth scale, diatom etc.) in the atmosphere. The quantities of fungal spores, pollen and other biological particles in the atmosphere of Kırşehir province were calculated, calendars of fungal spores and pollen were prepared. Microphotographs of dominant fungal spores, pollen and other biological particles were taken and identified. In 2015, a total of 26033 pollen from 27 different taxa including 19 trees, Poaceae, 7 other herbaceous taxa, 128291 spores belonging to 39 different fungal taxa and 4674 other biological particles were determined. In 2016, a total of 30671 pollen from 28 different taxa including 20 trees, Poaceae, 7 other herbaceous taxa, 147726 spores belonging to 39 different fungal taxa and 5262 other biological particles were identified. It has been determined that the most intense period of biological particles in the atmosphere is May, June and July. The biological particle data obtained were subjected to Spearman Correlation Test with meteorological parameters and the results were analyzed.