Melezleme yoluyla elde edilmiş bazı geç çiçeklenen badem tiplerinin morfolojik, fenolojik, biyolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological, phenological, biological and pomological features of some late blooming almond offsprings obtained by crossing
  1. Tez No: 483735
  2. Yazar: MUSTAFA BARAN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde bulunan ve TÜBİTAK 108 O 388 ve TÜBİTAK 113 O 963 nolu projeleri kapsamında desteklenen Badem Islah Programına ait F1 birey bahçesindeki 57 adet F1 bireyi ile F1 birey parselinde şahit olarak bulunan Guara, Lauranne, Moncayo ve Nurlu çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında F1 bireyleri ile şahit çeşitlerin morfolojik, fenolojik, biyolojik ve pomolojik özellikleri belirlenmiştir. F1 bireylerde morfolojik özellik olarak taç yapısı, büyüme gücü, dallanma sıklığı, çiçek tomurcuklarının bulunduğu yer, dişi organın erkek organ başçıklarına göre pozisyonu, çiçekteki dişi organ sayısı, çiçek tomurcuğu şekli, taç yaprak rengi, yaprak yoğunluğu, yaprak uzunluğu, yaprak genişliği ve yaprak rengi belirlenmiştir. Fenolojik özellik olarak ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, meyve olgunlaşma zamanı, yaprak döküm zamanı, tomurcuktaki çiçek sayısı ve sürgün tomurcuğunun çiçeklenme başlangıcına göre sürme zamanı belirlenmiştir. Biyolojik özellik olarak çiçek tozu üretim miktarı, morfolojik homojen çiçek tozu oranı ve çiçek tozu canlılık oranı belirlenmiştir. Pomolojik özellik olarak da ağaç başına verim, hasat kolaylığı, çift iç oranı, kabuklu meyve ağırlığı, iç meyve ağırlığı, randıman, kabuklu meyve şekli, kabuk renk yoğunluğu, kabuk gözenekliliği, kabuk sütur açıklığı, dış kabuğun meyve üzerinde kalması, kabuk sertliği, dış kabuk kavlama kolaylığı, kabuklu meyve ucu şekli, kabuklu meyve kabuk kalınlığı, iç meyve şekli, iç meyve kabuğu (testa) rengi, iç meyve buruşukluğu ve iç meyvede acılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on Guara, Lauranne, Moncayo and Nurlu cultivars, and on 57 F1 offsprings which were belonging to Almond Breeding Program supported by the projects of TUBITAK 108 O 388 and TUBITAK 113 O 963 located in the Pistachio Research Institute. Morphological, phenological, biological and pomological characteristics of F1 offsprings and cultivars were determined in the study. As the morphological caharacteristics; tree habit, tree vigour, branching density, location of flower buds, position of pistil as to anther, number of pistil, flower bud shape, colour of petals, leaf density, leaf length, leaf width and leaf colour were determined in offsprings. As phenological characteristics; first flowering, full flowering, end of flowering, harvest maturity, leaf abscission time, double flower in the bud and time of vegetative bud sprout in respect of flower bud were determined. The amount of pollen production, the morphological homogenous pollen ratio and the pollen viability rate were determined as biological characteristics . As pomological features; yield per tree, ease of harvesting, double kernel ratio, fruit weight, kernel weight, kernel ratio, fruit shape, shell colour intensity, marking of outer shell, suture opening of the shell, shell retention, softness of shell, ease of hulling, shell tip shape, shell thickness, kernel shape, kernel (testa) color, shrivelling of kernel and kernel taste were determined.