Toprak etütlerinde spektro radyometre tekniklerinin kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential use of spectroradiometric techniques in soil survey
- Tez No: 483738
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toprakların ideal kullanım ve planlanmasında, toprak etütleri önemli bir adımdır. Toprak etütlerinin yapılmasında arazi çalışmaları ve toprak karakteristiklerinin belirlenmesinde fazla zaman kaybı olmaktadır. Toprak çeşitlerinin ayır edilmesinde, arazide ve laboratuarda harcanan zamanı azaltmak için son yıllarda modern teknolojiler kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada toprak çeşitlerinin birbirinden ayırd edilmesinde bazı toprak özellikleri (kireç,organik madde, renk ve tekstür değişimi) yakın kızılötesi spektro radyometre (NIRS) tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Farklı toprak çeşidi sınırlarının çizilmesi yanında, aynı toprakların profil tanımlamalarında dikey boyut toprak karakteristikelerinin belirlenmesinde de NIRS algılama verilerinin kullanımı farklı bir yaklaşım kazandırabilir. Bu çalışmada 10.000 ölçekli olarak yapılan bir detaylı toprak etüt haritalama çalışması sırasında tanımlanan 8 toprak profilinin horizonlarına ait bazı özellikler NIRS algılama tekniği ile araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda yapılan değerlendirmede toprak serilerinin ayrımında NIRS tekniği ile horizonların birbirinden ayrılabileceği, kireç, organik madde içerikleri ve renk ayrımlarının yapılabileceği belirlenmiştir. Farklı toprakta yapılan yansıma yorumlarında tekstür dağılımının yansıma üzerindeki etkisi görülmemiştir. ANAHTARKELİMELER: Toprak Etüdü, NIRS, Toprak haritalama
Özet (Çeviri)
Soil survey is a considerable step in the ideal use and planning of soil resources. In the soil survey studies, field work and determination of soil characteristics are time consuming. In order to reduce of time during drawing soil boundary, modern thecnologies are used. Near infrared spectrometer (NIRS) is a modern thecnolojical instrument that used for analyse some soil characteristics. In the studied research, some soil characteristisc such as lime, organic matter, soil colour and texture can be discriminated by using NIRS. As used in the soil survey, NIRS tecniques may be a new approach when used verticaly for determination of soil characteristics. In this study, some soil characterictics were determeined by using NIRS thecnics when the soil survey study, 10.000 scaled, performed at the 8 different soil series. As a result it was obtained that NIRS approach gave successful results in discrimination of soil horizon, lime, organic matter and colour. It was not gave a successful result in the discrimination of soil textures. KEY WORDS: Soil Survey, NIRS, Soil mapping