Demir sülfat tek başına veya üreyle birlikte Harran Ovası'nda yetişen mısır bitkisine yapraktan uygulanmasının bitki gelişimine, demir ile beslenmesine ve tane verimine etkisi
Effect of foliar applied iron and urea of individual/combination on plant growth, iron nutrition and grain yield of maize grown at Harran Plain
- Tez No: 483739
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Demir tüm bitkilerin beslenmesinde zorunlu bir besin elementi olmasına rağmen mısır gibi hızlı gelişen bitkilerde eksikliği daha hızlı görülebilmektedir. Bu çalışmada Harran Ovası'nda yetiştirilen mısır bitkisine yapraktan uygulanan üreli ve üresizdemir sülfatın mısır bitkisinin gelişimi ve dane verimi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulan denemede Piooner T38 hibrit tohum çeşidi kullanılmış ve gerekli gübrelemeler toprak analiz sonuçlarına göre yapılmıştır. Araştırma boyunca mısır yapraklarının Fe içeriği, maksimum floresans ve SPAD ölçümleri ve yaş-kuru ağırlıkları ile mısır dane verimi belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; demirin üre ile ve üresiz yapraktan uygulanması ile birlikte yaprak demir miktarı artmıştır.En yüksek dozda uygulanan Fe üre ile birlikte uygulandığında bitkide en yüksek demir içeriği elde edilmiştir. Demirli gübrenin üre ile birlikte uygulanması sonucunda maksimum floresans değerinde artışlar meydana gelmiş, ancak, artan demir dozu maksimum floresans değerini etkilememiştir. Yüzde 0.30oranında demir sülfat yalnız başına veya üre ile birlikte uygulanması bitki yaş-kuru ağırlığı ve mısır dane verimini kontrol uygulamasına göre artırırken, yüzde 0.60 oranında demir sülfat yalnız başına veya üre ile birlikte uygulanması, hem bitki yaş-kuru ağırlığı hem de mısır dane verimi azalmıştır. Diğer yandan, demir sülfattın üre ile birlikte uygulanması, yaprak SPAD okuması değerleri kontrole göre artırırken daha yüksek oranda demir dozunun artmasıyla birlikte SPAD okuması değerleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that iron is an essential nutrient for all plants, deficiencies of iron can be seen more quickly in corn plants growing rapidly. In this study, the effects of iron sulphate with or without urea on plant grown and grain yield of maize plant grown in Harran Plain were investigated. The experiment was designed at randomized blocks design with 3 replications, Pioneer T38 hybrid variety was used and necessary fertilizers were made according to soil analysis results. Throughout the research, the content of Fe in leaves, maximum fluorescence and SPAD measurements and freshand dry weights and grain yield were determined. According to the results of the research; The amount of leaf iron increased with the application of iron with and without urea. When applied with the highest dose of Fe with urea, the highest iron content was obtained in the plant. The application of iron with urea resulted in increases in maximum fluorescence value, but increased iron application did not affect the maximum fluorescence value. Application of 0.30% iron sulfate alone or together with urea increases plant wet-dry weight and corn grain yield compared to control application, but The application of 0.60 percent iron sulfate alone or in combination with urea has reduced both plant age-dry weight and corn grain yield. On the other hand, application of iron sulphate with urea increased leaf SPAD readings compared to control, but the SPAD readings were reduced with higher iron doses.