Örnek bir tesisin güneş enerji sistemiyle planlanması ve maliyet analizinin araştırılması
Investigation of example of a facility planning with solar energy systems and cost analysis
- Tez No: 483742
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN TAŞALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde sürekli olarak artan teknolojik gelismeler, dünya nüfusunun sürekli olarak artması ve insanların yaşam standartlarının bunlara muadil olarak artması ve enerji talebinin gün geçtikçe artması, fosil yakıtların hızla tükenmesine sebebiyet vermektedir. Bu artan enerji ihtiyacının giderilmesi için daha fazla hammadde ihtiyacı gerekmektedir. Artan enerji ihtiyaçlarına çözüm bulmak adına insanlar alternatif enerji kaynaklarını araştırmaya ve bu konuya yönelmeye başlamışlardır. Alternatif enerji kaynaklarından en önemlilerden birisi olan güneş enerjisi, temiz ve ekolojik enerji kaynaklarından birisi olması, sürekli rejimde bulunması ve dış ülkelere olan bağımlılığının olmaması gibi özelliklerinden dolayı günümüzde gittikçe önem kazanan en önemli enerji kaynakları içerisinde yer almaktadır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında ıspartada kurulu bir tesisin enerjisinin temiz, sağlıklı, kullanışlı ve ekonomik bir enerji kaynağı olan Güneş'ten,fotovoltaik ilkeye göre çalışan paneller ile tesisin ihtiyaç duyduğu enerji Güneş'ten karşılanacaktır.Tez kapsamında tesisin planlanması ve ekonomik analizi gerçekleştirilecektir. Bu yüksek lisans tezi güneş enerji santrali kurmayı düşünen üniversitelere, çeşitli kamu kurumlarına ve özel teşebbüs yatırımlarına örnek teşkil edebilecektir. Ayrıca yeni nesil öğrencilere de yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ve uygulama fikirlerinin artması noktasında yol gösterici bir çalışma olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today's increasing technological developments, the continual increase in the world population besides, the increasing people's living standards and energy demand increase day by day, which leads to the rapid depletion of fossil fuels. More raw materials are needed to overcome this growing energy need. In order to find solutions to the increasing energy needs, people have started to investigate alternative energy sources and to address this issue. Solar energy, which is one of the most important alternative energy sources, is one of the most important energy sources that are becoming increasingly important because of being one of clean and ecological energy sources, being in continuous regime and having no dependency on foreign countries. In the scope of this master thesis, the energy needed for facility established in Isparta, clean, healthy, handy and economical energy source that is going to be covered by panels operated according to the sun photovoltaic principle. The planning and economic analysis of the plant are going to be carried out within the scope of the thesis. This master's dgree will set an example for universities, various public institutions and private enterprice investmens that are cansidering establishing a solar power plant. İt my also be a guideline for the new generation of students to become aware of the widespread use of renewable energy sources and the increase of their application ideas.