Biyokömürün (biochar) toprağın fiziksel özellikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of biocoal (biochar) effect on soil physical properties
  1. Tez No: 483741
  2. Yazar: OSMAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Biyokömür, temini kolay olan tarımsal, hayvansal atıklar vb organik maddelerin tamamen oksijensiz veya oksijenin çok az bulunduğu ortamda yakılma işlemi sonrasında oluşan, karbon ve mineral maddece zengin olan, içerisindeki porlar sayesinde toprağın havalanmasını ve bitki kök gelişimini kolaylaştıran organik materyallerdir. Çalışmada, GAP Bölgesinde yoğun olarak üretimi yapılan ürünlerin artıkları olan ve hasat sonrası karbonizasyon yöntemi ile biyokömüre dönüştürülen tarımsal artıkların (pamuk sapı, mısır koçanı ve fıstığın dış kabuğu) tarla koşullarında parsellere uygulanması sonucu toprağın bazı fiziksel özellikleri (organik madde, agregat stabilitesi, hacim ağırlığı, özgül ağırlık, porozite, tarla kapasitesi, daimi solma noktası, su tutma kapasitesi, hidrolik iletkenlik) üzerindeki muhtemel etkileri araştırılmıştır. Çalışmada mısır koçanı (MK) fıstığın dış kabuğu (FDK) ve pamuk sapı (PS) biyokömürlerine ait, %0, % 0,2 % 0,4 dozları uygulanmış, parsellere tarla kapasitesinin %65 ve % 100 oranlarında sulama su verilmiştir. Araştırma kapsamında tarladaki parsellerden biyokömür uygulaması öncesinde ve hasat sonrasında alınan bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, biyokömür uygulamalarının her üç materyal için de uygulama öncesine göre çalışılan parametrelerde artan dozlara bağlı olarak göreceli bir artış olduğu belirlenmiştir. Organik madde, agregat stabilitesi, tarla kapasitesi, daimi solma noktası, hidrolik iletkenlik ve özgül ağırlık parametrelerini incelediğimizde belirgin farklılığın pamuk sapı ve mısır koçanın % 0,4 dozunda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Biochar is made out of agricultural residues by burning in oxygen free or with semi-oxygen free environment. In the end of burning process product is consist of rich in carbon and mineral. This burned organic matter, porosity in product enabling increase in soil aeration and improve plant root development. In this study, biochar was made out of most common cultivated crop residues (cotton straw, corncob and pistachio shell) comety in GAP region by carbonization method. In order to understand affect of biochar (made out of cotton straw, corncob and pistachio shell) in field conditions biochar were applied to crop parcels. Some soil physical properties were investigated. These are organic matter, aggregate stability, bulk density, specific weight, porosity, field capacity, permanent wilting point, water retention capacity and hydraulic conductivity. 0%, 0,2%, and 0,4% doses of corncob (MK), pistachio shell (FDK) and cotton straw (PS) biochars applied to the soil. Parcels were irrigated at 65% and 100% of field capacity. Within the scope of research, before application of biochar and post application degraded and non-degraded soil samples taken from selected test parcels. Based on results, corncob biochar, pistachio shell bochar and cotton straw biochar applications obtained positive results. Studied parameters increased by increasing biochar doses. When we examine organic matter, aggregate stability, field capacity, permanent wilting point, hydraulic conductivity and specific weight, it's seen that significant difference 0,4% dose in cotton straw and corncob biochar.