Endüstriyel bir tesisin elektrik enerjisi talebinin hibrid güç sistemiyle karşılanmasının teknik ve ekonomik açıdan incelenmesi
Technical and economic research of the electric energy demand of an industrial facility with hybrid power system
  1. Tez No: 788946
  2. Yazar: OSMAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde artan nüfusa ve gelişen teknolojiye bağlı olarak enerjiye olan talep her geçen gün artmaktadır. Artan bu talebi karşılamak amacıyla yeni enerji kaynaklarına yönelmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Fosil yakıtların hızla tükeniyor olması ve insan oğlunun çevreye duyduğu hassasiyetten dolayı Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) bu gereksinime cevap verir hale gelmiştir. Bu kaynaklar ise atmosferik koşullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik ise enerji üretiminde“güvenirlilik”ve“süreklilik”gibi bir takım problemleri beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla hibrit güç sistemlerinin kullanımı önerilmektedir. Bu amaçla çalışmada kullanılmak üzere örnek bir büyükbaş hayvan çiftliği belirlenmiş. Bölgedeki sığır biyokütle rezervleri hibrit güç sistemlerine dâhil edilerek sistem güvenirliliği ve sürekliliği artırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Afyonkarahisar'ın Salar köyünde bulunan sığır çiftliği işletmesinin elektrik enerji ihtiyacını karşılayacak güneş, rüzgâr ve biyogaz kaynaklı hibrit güç sistemleri modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Güneş enerjisi modellemeleri PVsyst ve PV*SOL programları ile, hibrit güç sistemi modellemesinin ise HOMER yazılımı programı kullanılarak modellemeler yapılmıştır 20 yıllık hayvan nüfusu ve yük değer değişimleri Genetik Algoritma (GA) tarafından tahmin edilerek, sürdürülebilir enerji ve çevre hedefleri dikkate alınarak hibrit güç sistemleri modeli farklı senaryolar altında incelenmiş ve ekonomik parametrelerdeki değişimler dikkate alınarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the demand for energy is increasing day by day due to the increasing population and developing technology. In order to meet this increasing demand, it has become a necessity to turn to new energy sources. Due to the rapid depletion of fossil fuels and the sensitivity of human beings to the environment, Renewable Energy Resources (RES) have come to respond to this need. These sources vary depending on atmospheric conditions. This change brings along some problems such as“reliability”and“continuity”in energy production. In order to eliminate these disadvantages, the use of hybrid power systems is recommended. For this purpose, a sample cattle farm was determined to be used in the study. It is aimed to increase system reliability and continuity by including cattle biomass reserves in the region into hybrid power systems. In this study, the modeling of solar, wind and biogas based hybrid power systems to meet the electrical energy needs of the cattle farm in Salar village of Afyonkarahisar has been studied. Models of solar energy models were made with PVsyst and PV*SOL programs, and hybrid power system modeling using HOMER software. analyzed under different scenarios and analyzes were made taking into account the changes in economic parameters.