Klasik ve yeni nesil aydınlatma elemanlarının karşılaştırılması
Comparison of traditional and new generation lighting elements
- Tez No: 483754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsanoğlunun en önemli aktarılabilen duygusu, görme duygusudur. Bu duyguyu çeşitli koşullar, örneğin çevre, etraftaki olan nesneler, hava koşulları vs. etkiler. Aydınlatmadaki en önemli amaç aydınlatmasını yaptığımı çevrenin gereği gibi görünmesi ve aydınlatmasını yaptığımız mekandaki herhangi bir nesnenin görünmesini sağlamaktır. Bu projenin amacı iç aydınlatmanın önemi ve ışığın iç aydınlatmadaki etkisini ve yayan ışıklar insanların psikolojisindeki yarattığı etkisinin önemini göstermektir. Sanayileşmiş toplumlarda gün geçtikçe iç mekanlarda geçirilen zaman süresi uzamaktadır ve bu sebeple gün boyunca güneşin ışığının azalmasıyla beraber, yapay ışığa daha çok ihtiyaç duyurulur. İç mekanların yapay aydınlatmalarda, aydınlatmayı etkileyen her faktöre dikkat etmemiz gerekiyor. Konfor, güven, tasarruf, ışığın şiddeti, CRİ derecesi ve renk seçimi aydınlatmada önemli faktörlerdir. Aydınlatmadaki amaç, enerji tekniğinde maksimum tasarruf yapılması ve aynı zamanda güvenliğinde sağlanmasıdır ve bunun için de detaylı tasarım muhasebelerinin gerçekleşmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Mankind's most importent transitional sense is seeing. This sense is effects from verious conditions for example, environment, surrounding objects, weather conditions, etc. The most important goal in lighting is appears of requiredfor invironment. The aim of this project is show the importence of internal lighting and effects of lights in interior lightings. Today mankind is spending more of the time in interior spaces and with reduce sunlight during a day, the need for artificial lights is increased. İn interior lighting we should pay attention to everything that can be effects on lighting. Comfort, confiedence, saving, intensity of light, the degree of CRI and select color, are important factors for interior lightings. The most impotant aim is made the maximum saving of enerjy and we need to detailed of design accountings for this.