Giyinebilir kablosuz sensör ağları ve ECG tasarımı
Wearable wireless sensor network and ECG design
- Tez No: 483753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSİLYA ABDULOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giyinebilir kablosuz sensörlerle sağlık kontrol amacı için, tasarımı ve geliştirmesi son yillarda yaşam kalitesinin yükseltilmesi için geliştirilmiştir. Bu teknoloji yaşlilar ve kronik hastalarina, bağımsız bir hayat yaşatir. Kronik hastaliklarin en yaygın ve önemlilerinden biri kalp hastaliği, bu tezin çalişma konusudur. Bu tez çalışmasında kablosuz ECG sinyalleri yaygın olarak sağlık sistemlerinde kronik kalp hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Hastanın vücudundan sensör yardımıyla algılanan ECG sinyalleri kablosuz olarak bir bilgisayara aktarılır. Bu sinyaller bir LDR sensör yardımıyla 5 V'luk voltaj aralığıyla ve Arduino Nano CH340G mikrodenetleyicisi kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Arduino mikrodenetleyicisi kendi programla dilinde (C diline yakin bir dil) ve Arduino'nun kendi uygulamasında programlanmıştır. Kablosuz haberleşme olarak HC-06 Arduino Bluetooth modül kullanılmıştır. Bilgisayar ortamına aktarılan ECG sinyalleri göruntulemek için Visual Studio programinda ve C# dilini kullanarak bir uygulama oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The design and development of wearable wireless sensors, improving the quality of life for health monitoring has garnered lots of attention during the last years. This technology helps the chronically ill and elderly to survive an independent life. One of the most common and important chronic diseases is heart disease, it is the main topic of this thesis. In this thesis work in the wireless ECG signals in the health system is widely used in the diagnosis of chronic heart disease. ECG signals detected by the sensor from the patient's body is transferred to a computer desktop wirelessly. These signals are digitized using a 5 V voltage range, with the help of LDR sensor and Arduino Nano CH340G microcontroller. Arduino microcontroller is programmed in own programming language (close to C language) and on own application. Arduino Bluetooth module as the wireless communication HC-06 is used. To display ECG signals that are transmitted to a computer, I created an application using Visual Studio and C # language program.