Kural tabanlı Erasmus öneri sistemi
Rule-based Erasmus recommendation system
  1. Tez No: 483760
  2. Yazar: MEHRAN AGHALAROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. METİN ZONTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Avrupa Eğitim ve Gençlik programlarının Türkiye'de uygulanmaya başlandığı günden bu yana programa katılacak öğrencilerin, personellerin ve diğer katılımcıların problemi, gidebilecekleri en uygun ülkenin seçilmesi olmuştur. Bu tez çalışmasında, probleme az da olsa çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Kullanıcıya en uygun ülkenin önerilmesi için kural tabanlı sistem tasarlanmıştır. Sistem Yapay Zekâ tekniklerinden olan Uzman Sistem olarak modellenmiştir. Uzman sistemimiz Semantik Web teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bilgi tabanı olarak Ontoloji kullanılmıştır. Erasmus+ programının katılımcılara sunduğu koşul ve şatlara göre ilk başta Karar Tablosu (Decision Table) hazırlanmıştır. Daha sonra bu koşullara göre kurallar belirlenmiş ve kural dili ile ontolojiye eklenmiştir. En sonda çıkarsama ve sorgu mekanizmaları ile kurallar işlenmiş ve sistem kullanıcıya ülke önermesi yapmıştır. Proje ilk başta sadece üye ülkelerde eğitim almak isteyen Yüksek Öğretim alanındaki öğrencilere hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Proje istenildiği zaman genişletilerek bütün ana ve özel eylem katılımcılarına uygun şekilde geliştirilebilecek açıklıktadır.
Özet (Çeviri)
The problem of the students, staff and other participants who will participate in this program since it was introduced in Turkey of European Education and Youth programs was to select the most appropriate country to leave. In this study, problem-solving efforts were made slightly. Rules-based system is designed for propose of the most appropriate country to the user. System is modeled as expert system which is Artificial Intelligence technics. Our expert system has been developed using Semantic Web technologies. Ontology is used as a knowledge base. Firstly, Decision Tables (Decision Table) has been prepared according to the terms and conditions presenting to the participants by Erasmus + program. Then, the rules was determined according to the terms and attached to the ontology by the rule language. In the end, the rules with the inference and query mechanisms has been processed and the system has made the country's proposition. The project was initially designed in a way that will appeal to students only in the higher education field who wish to study in the member countries. The project can be developed expanding properly to all main and special action participations in any time.