Local influences in Contemporary Iranian design with reference to a social network service
Bir sosyal ağ hizmetine referansla Çağdaş İran tasarımında yerel etkiler
  1. Tez No: 483879
  2. Yazar: NARDIN SEYEDSABOUNCHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özellikle bazı sosyal medya kanallarından izlediğimiz kadarıyla, geçtiğimiz dönemde İran tasarımında yerel kaynaklara ve etkilere özel bir ilginin oluştuğunu görüyoruz. Özellikle moda tasarımında, ancak mücevher tasarımı ve moda aksesuarları tasarımında da, İran şiirinden, minyatürlerinden, duvar çinilerinden, hat sanatından, mimarisinden ve yerel maddi kültürden etkilenen tasarım ve desenlerle karşılaşıyoruz. Günlük hayatta kullanılan ürünlerin tasarımında yerel kaynaklarının ve etkilerin artan kullanımı, tasarımcıların motivasyonlarını ve çağdaş İran tasarımı bağlamında bu eğilimin ne anlama geldiğini anlamak açısından ayrıntılı bir incelemeyi hak ediyor. Bu çalışmanın amacı, çağdaş İran tasarımında kullanılan yerel kaynakların ve etkilerin kullanım nedenlerini ve biçimlerini bir sosyal ağ hizmeti olan Instagram'a referansla araştırmaktır. Gerçekleştirilen alan çalışması iki alt çalışma içeriyor. İlk çalışma, araştırmacı tarafından Instagram'da tespit edilen 40 İranlı tasarımcının yerel kaynaklardan etkilenen 82 tasarımını görselleri üzerinden analiz ediyor. İkinci çalışma, tasarımlarında yerel kaynaklardan etkilenen 12 tasarımcı ile araştırmacının Tahran ve Tebriz'de gerçekleştirdiği görüşmeleri analiz ediyor. Araştırma sonuçları, çalışmalara katılan İranlı tasarımcıların şiirler, minyatürler, seramikler, hat sanatı, İran mimarisi ve yerel maddi kültür gibi çok çeşitli yerel kaynaklardan yararlandığını ortaya koyuyor. Çalışma, ayrıca, modern ve çağdaş İran sanatıyla, özellikle de 1960 ve 70'lerin“modern-geleneksel”Saqqakhaneh Akımı ile yerel kaynaklardan etkilenen çağdaş İran tasarımcılarının işleri arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor.
Özet (Çeviri)
As observed in some social media channels in particular, in the last decade Iranian design has shown a special interest in local sources and influences as inspiration. Especially in fashion design, but also in jewelry design and fashion accessories design we come across designs and patterns influenced by Iranian poetry, miniatures, tiles, calligraphy, architecture, and local material culture. The increasing use of local sources and influences in the design of products used in daily life deserves a closer look in terms of the motivations of designers and the implications of this trend for contemporary design in Iran. This study explores the motivations for which and the ways in which local influences are utilized in contemporary Iranian design in reference to Instagram, a social network service. The field study conducted comprises two studies. The first study analyzes the images of 82 locally influenced designs by 40 Iranian designers identified by the researcher on Instagram. The second study analyzes the interviews conducted by the researcher in Tehran and Tabriz with 12 designers whose designs have been identified as locally influenced. The study reveals that local sources and influences utilized by the designers analyzed in this study range from poetry, to miniature, to ceramics, to calligraphy, to Iranian architecture, and to local material culture. Finally, the study draws attention to the connection between the modern and contemporary art in Iran, especially the Saqqakhaneh Movement of the 1960s-70s with its“modern-traditional”approach, and the works of contemporary Iranian designers utilizing local sources and influences as inspiration.