Kan şekeri regüle olmayan diyabetik maküler ödemli hastalarda tedaviye yanıtın serum sitokin düzeyleri ile korelasyonu
Correlation between response to treatment of diabetic macular edema and serum cytokine levels of patients having unregulated blood glucose
- Tez No: 483906
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRKAN KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Diyabetik maküler ödem (DMÖ) ve tedavisinin serum sitokin düzeyleri üzerine etkisi ile metabolik kontrolün DMÖ ve tedavisine yanıta etkisinin değerlendirilmesi. Yöntem: Çalışmaya HbA1c düzeyi %7 ve üzerinde olup, optik koherens tomografi (OKT) ile doğrulanmış diyabetik maküler ödemi olan 55 hastanın 43'ü dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrılarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği düzeyi (EDGK) ETDRS eşeline göre 0.8 ve üzerinde olan hastalar oküler tedavisiz, 0.8'in altında olan hastalar birer ay ara ile 3 doz intravitreal ranibizumab enjeksiyonu yapılarak takip edildi. Tüm hastalara aylık göz muayenesi uygulandı. Her iki grup Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'ne yönlendirilerek metabolik kontrol sağlanmaya çalışıldı. Her iki grup hastadan 3 aylık takibin başında ve sonunda kan alınarak serum sitokin (IL-1β, IL-6, IL-8, TNF-α, MCP-1, VEGF) düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of diabetic macular edema (DME) and its treatment on serum cytokine levels and effect of metabolic control on DME and its treatment Methods: 43 of 55 cases with HbA1c levels above 7% and having DME detected by optical coherence tomography (OCT) were included. Patients were sub grouped and the group having best corrected visual acuity (BCVA) of ≥ 0.8 according to ETDRS were followed without ocular treatment, those having BCVA of