Evropiyum içeren lüminesans özelliği gösteren metal-organik malzemelerin üretimi ve yapılarının araştırılması
Syhtesis and structural analysis of europonium metal-organic materials which show luminescence properties
  1. Tez No: 483930
  2. Yazar: ŞEHMUS KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında; 2 adet yeni Lantanit Metal Organik Çerçeveler içeren koordinasyon polimerleri, SK1; [Eu(1,2,4-BTC)], (1,2,4-Benzentrikarboksilik asit) ve SK2; [Eu(2-STP)], [2-STP=2-sülfoterefitalat] hidrotermal yöntem kullanılarak elde edilmiştir. SK1 ve SK2 kodlu malzemelerin yapısal analizi, toz kristal x-ışını kırınımı, katı hal UV ve IR spektroskopisi ile yapılmıştır. Her iki malzemenin katı hal fotolüminesans özellikleri oda sıcaklığında görünür bölge ve yakın kızıl ötesi bölgede ölçülmüş ve“anten”görevi yapan 1,2,4-BTC ve 2-STP ligandlarından EuIII iyonlarına enerji transfer mekanizması detaylı olarak tartışılmıştır. Bu tez çalışmasında üretilen ve karakterizasyonu yapılan dikkat çekici lüminesans özelliklere sahip malzemeler ile halen literatürde üzerinde sıkça çalışılan Lantanit Metal Organik Çerçeveli malzemelere alternatif oluşturarak bilim dünyasına ve geleceğe yönelik teknolojik uygulamalara katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two new coordination polymers containing Lanthanide Metal Organic Frameworks SK1; [Eu(1,2,4-BTC)], (1,2,4-BTC=1,2,4- Benzenetricarboxylic acid ) and SK2; [Eu(2-STP)], (2-STP = 2-sülfoterefitalat) were synthesized successfully through hydrothermal method. The materials named as SK1 and SK2, have been characterized by powder X-ray diffraction, solid state UV and FTIR spectra. The photoluminescence properties of either two materials were studied at room temperature in visible and NIR region, and the energy transfer mechanism from 1,2,4-BTC ve 2-STP ligands to the central EuIII ions via an ''antenna effect" was discussed in details. Materials with remarkable luminescence properties, produced and characterized in this thesis study, have contributed to the science world and future technological applications by creating an alternative to the materials of Lanthanide Metal Organic Frameworks that are frequently studied in the literature.