Farklı ligandlar içeren EU(III) komplekslerinin manyetik analizi
Magnetic analysis of EU(III) complexes with different ligands
- Tez No: 637498
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Evropiyum içeren [Eu(NO3)3(2pb)2]CH3COCH3 kompleksi ile bu komplekse iki farklı ligand daha eklenerek oluşturulan komplekslerinin magnetik davranışı nümerik olarak incelendi. Burada, magnetik özellikler, bağ uzunlukları, bağ açıları ve HUMO-LUMO enerji farkı DFT yaklaşımı ile hesaplanmıştır. HUMO-LUMO enerjilerine karşılık gelen elektron yük yoğunlukları üç boyutlu olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca teorik olarak Eu+3 lantaniti içeren saf bileşikler için magetik alınganlık değerleri teorik olarak ortaya konulmuştur. Labwiev 2017 programı kullanılarak spin orbit etkileşim değerleri hesaplanmış ve farklı spin orbit etkileşme değerleri için üç farklı komplekste magnetizasyon nümerik olarak literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The magnetizetion of [Eu(NO3)3(2pb)2]CH3COCH3 together with two more different ligands is numerically calculated. For these three different complex the magnetization, bond lengths, bond angles and the HUMO-LUMO energy gap is theoretically estimated. The electronic charge density for HUMO-LUMO energy differences is displayed in three dimension. In addition to these calculations, the magnetizetion of Eu complex in a simple complex is olsa investigated. By using the Labwiev 2017 programe, the spin orbit coupling constant for three different complexs is calculated. Using these spin orbit coupling constants the magnetizations of these complexs are investigated theoretically too.