Isıl işlem görmüş bazı ağaç malzemelerin farklı rutubet şartlarındaki ısı iletkenlik ve dielektrik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermal conductivity and dielectric properties of some heat treated wood materials in different moisture conditions
  1. Tez No: 484028
  2. Yazar: KÜBRA GÜNDÜZ VAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET ŞAHİN KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada ısıl işlem görmüş farklı rutubet şartlarındaki sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ağaç türlerinin ısı iletkenlik ve dielektrik özelliklerinde meydana gelen değişimler üzerinde odun türü, ısıl işlem sıcaklığı ve rutubet miktarının etkileri belirlenmiştir. Sarıçam ve kayın ağaç türlerine 180, 200 ve 220 °C sıcaklıklarda ve 2 saat süreyle azot gazı (N2) kullanılarak ısıl işlem uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırmalar ile açıklanmıştır. Elde edilen verilere göre, kayın odununun dielektrik sabiti değerlerinin ve ısı iletkenlik katsayılarının sarıçam odununa göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, sarıçam ve Doğu kayınından hazırlanan deney örneklerinde rutubet miktarı arttıkça ısı iletkenlik katsayısı ve dielektrik sabiti değerlerinin arttığı, ısıl işlem sıcaklığı arttıkça değerlerin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca, deney örneklerinde kayıp faktörü ve kayıp tanjantı değerlerinin odun türüne, ısıl işlem sıcaklığına ve rutubet miktarına göre dielektrik sabiti ve ısı iletkenlik katsayısı ile benzer etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of wood type, treatment temperature and moisture conditions on the changes of the thermal conductivity and dielectric properties of heat treated and moistured pine (Pinus sylvestris L.) and beech (Fagus orientalis L.) wood species at different relative humidity conditions were determined. Pine (Pinus sylvestris L.) and beech (Fagus orientalis L.) wood species were heat treated 180, 200, 220 °C for 2 hours by using nitrogen gas and the results were explained by comprasion. According the obtained results, it was determined that the dielectric constant and thermal conductivity values of beech wood species are higher than pine wood species. As a result, with increasing amount of moisture, thermal conductivity and dielectric constant were increased but with increasing heat treatment temperature thermal conductivity and dielectric constant values were decreased in the test samples prepared from pine and beec wood species. Besides, the loss factor and loss tangent values of wood materials were found to have a similar effect according to the heat treatment temperature and humidity amount of wood.