Sarımsak saplarından biyogaz üretilebilirliğinin deneysel incelenmesi
An experimental investigation of biogas productibility from garlic stalks
- Tez No: 484029
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında, anaerobik biyoteknoloji ile biyogaz üretimi önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla yan substrat kaynağı olarak sarımsak sapı kullanımın biyogaz üretimine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada, sıcaklığın etkisine bağlı olarak 60°C'de en yüksek metan miktarına ulaşılmıştır. Karıştırma hızının artmasıyla biyogaz üretiminin azaldığı, optimum karıştırma hızı 100 rpm olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, yan substrat kaynağı olarak sarımsak sapı kullanımı biyogaz üretimini yükselterek metan gazı hacmini %52 oranında arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The production of biogas through anaerobic biotechnology occupies an important place among renewable energy sources. In this study which was carried out in order to determine the effects of using garlic stalks as a source of substrate, the highest amount of methane was observed at 60°C depending on the effect of temperature. A reduction in the production of biogas was observed when the stirring speed decreased, and the optimum stirring speed was identified as 100 rpm. In the light of the data obtained, the use of garlic stalk as a source of substrate has been found to increase the methane gas volume by 52% by amplifying the production of biogas.