İmge sorunsalı ve temsil kuramları
The problematic of the image and theories of representation
- Tez No: 484044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CİHANGİR İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Philosophy, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının konusu“imge sorunsalı”ve“temsil”eylemidir. İmge ve işaretler üzerine çeşitli eleştirel yaklaşımların araştırılması yapılarak; varoluşçu fenomenolojinin önde gelen isimlerinden Fransız filozof Maurice Merleau–Ponty'in algı ve görme araştırmaları (visible/invisible) ile post yapısalcılığın en önemli temsilcilerinden Fransız filozof Gilles Deleuze'ün (a—signifying semiotics) semiotik göstergelere ilişkin söylemlerinin yardımıyla“görme eylemi”nin (seeing) imgelem ile ilişkisinin okuması yapılacaktır. Bu çalışmanın amacı, imgelem üzerine Deleuze'ün oluş felsefesinde açmak istediği yeni bir düşünme şeklinin varlığının temsil edilebilirliliği/edilemezliği üzerindeki izlerini açığa çıkarmaktır. Temsilin kendi değeri üzerine düşünmeye çalışırken bilinçli/bilinçsiz olarak temsil edilmeyen“şeyler”in varlık algısı üzerine birtakım sorular oluşturmak istenmektedir. Görünür (visible) olan“şey”ler üzerinden“görünmeyen”(invisible) olan sorunsallaştırılacak;“anlamlandırma”sürecinde sanatçı ve seyirci ile görünür ve görünmezin iç içeliği Ponty'in görme üzerine oluşturduğu“kişisel deneyimleme”,“zihin”ve“beden”araştırmasından faydalanılarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the“problematic of image”and the act of“representation”. We will investigate various critical approaches to images and signs, and we will study the“act of seeing”and its relation to imagination with the help of the works on perception and seeing (visible/invisible) by the French philosopher Maurice Merleau–Ponty who is one of the most influential figures of existential phenomenology and on the discourses on semiotics (a—signifying semiotics) by the French philosopher Gilles Deleuze who is one of the foremost representatives of post—structuralism. The purpose of this study is to reveal the traces of representability/non—representability of a new way of thinking Deleuze intended to bring into ontology. We intend to pose a number of questions about the perception of consciously/unconsciously non—represented“things”while reflecting on the value of representation. We will problematize the“invisible”through the“visible”and explain the relationship between the artist and the spectator in the process of signification and the intertwined state of the visible and the invisible through Ponty's examination of the“personal experience”,“mind”and“body”.