Üç farklı ölçü maddesinin zamana bağlı boyutsal stabilitelerinin ve ıslanabilirliklerinin karşılaştırılması
Three different impression materials compared to time-dependent dimensional stability and wettability
- Tez No: 484046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER YILDIRIM, DOÇ. DR. MERAL ARSLAN MALKOÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Üç Farklı Ölçü Maddesinin Zamana Bağlı Boyutsal Stabilitelerinin ve Islanabilirliklerinin Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı; üç farklı elastomerik ölçü maddesi olan vinil polieter siloksan (VPES), polivinil siloksan (VPS) ve polieter (PE)'in zamana bağlı boyutsal değişiminin Mikro-BT yöntemi ile değerlendirilmesi ve bu ölçü maddelerinin polimerizasyon boyunca ve polimerizasyon sonrasında ıslanabilirliklerinin temas açısı ölçümü yapılarak karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: ADA/ANSI sınıflaması no: 19'a göre 3 mm yüksekliğinde 30 mm çapında teflon kalıp kullanılarak toplam 30 örnek hazırlandı (n=10). Boyutsal ölçümler; 1. saat, 1. gün, 7. gün ve 14. günlerde Mikro- BT cihazıyla yapıldı. Ayrıca aynı elastomerik ölçü maddelerinin durağan damlatma yöntemi (OCA 30, Data Physics Instruments GmbH, Filderstadt, Almanya) ile 0.,2.,5.,20.,60.,120. ve 240. sn'lerde polimerizasyon boyunca ve polimerizasyon sonrası temas açısı ölçümleri yapıldı. Bu ölçümler, 50 μm derinliğinde 62mm x 20mm x 3mm boyutunda paslanmaz çelik kalıp kullanılarak, standart boyutlarda hazırlanan örneklerde yapıldı (n=10). Bulgular: VPES, VPS ve PE ölçü maddelerinin boyutsal değişim hacimleri değerlendirildiğinde; gruplar arasında T1 (1 saat), T2 (1. gün), T3 (7. gün) ve T4 (14. gün) zamanları hacim verileri ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three Different Impression Materials Compared to Time-Dependent Dimensional Stability and Wettability Objective: This study aims to explore the time-dependent dimensional stability of three different elastomeric impression materials (vinyl polyether siloxane (VPES), polyvinyl siloxane (VPS), and polyether (PE)) via micro-CT imaging and to compare the wettability of these impression materials during and after polymerization with contact angle measurements. Material and method: A total of 30 specimens were prepared using 3 mm high 30 mm diameter Teflon mold according to ADA/ANSI classification no: 19. (N=10). Evaluation of the dimensional stability of the impression materials (1st hour, 1st day, 7th day and 14th day) was done via micro-CT imaging. Also, contact angle measurements of these elastomeric impression materials were collected using the sessile drop method (OCA 30, Data Physics Instruments GmbH, Filderstadt, Germany) during and after polymerization at 0., 2., 5.,20.,60.,120., and 240. second. These measurements were made on specimens (n = 10) prepared in standard sizes using a 50 mm deep stainless steel die with dimensions of 62 mm x 20 mm x 3 mm. Results: There were no significant differences between the assessment of dimensional changes among VPES, VPS and PE impression material volumes when diameter measurements of the elastomeric impression materials were evaluated on the 1st hour, 1st day, 7th day and 14th day (p>0.05). As a result of binary comparisons, the evaluation of contact angle measurements of VPES, VPS and PE materials during and after polymerization were compared.