Tedavi edilmemiş bireylerde ön arka yöndeki iskeletsel sınıflama ve dental ark genişlikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between skeletal classification in sagittal direction and dental arch widths in untreated individuals
- Tez No: 484047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı, tedavi edilmemiş bireylerde çenelerin ön arka yöndeki konumu ve dental ark genişlikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 55'i (%34,8) erkek ve 103'ü (%65,2) kadın olmak üzere yaş ortalaması 18,34±2,21 yıl olan toplam 158 hastanın kayıtları kullanılmıştır. Angle I. , II. ve III. Sınıf kapanış bozuklukları olmak üzere üç ana grup oluşturulmuştur. Köpek dişleri, birinci küçük azılar, birinci büyük azılar arası genişlikler ve ark derinlikleri hesaplanmıştır. Lateral sefalometrik radyografilerden ise SNA, SNB, ANB açıları ve Wits değerleri ölçülmüştür. İstatistiksel analiz için Shapiro Wilk, Oneway Anova Tukey HDS testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Belirlenen gruplar arasında üst çene köpek dişleri arası genişlik ortalamasının I. Sınıf kapanış bozukluğu grubunda II. Sınıf kapanış bozukluğu grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. II. Sınıf kapanış bozukluğu grubunda üst çene birinci büyük azılar arası genişlik ortalamaları, III. Sınıf kapanış bozukluğu grubunun ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuş olup diğer sınıflar arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sefalometrik değerler ve ark ölçümleri arasında I. Sınıf kapanış bozukluğu grubunda pozitif veya negatif anlamlı bir korelasyon görülmemiştir. II. Sınıf kapanış bozukluğu grubunda en yüksek korelasyon SNA açısı ile üst köpek dişleri arası genişlik arasında görülürken, III. Sınıf kapanış bozukluğu grubunda yine en yüksek korelasyon SNB açısı ile üst köpek dişleri arası genişlikte bulunmuştur. Kapanış bozukluğu sınıfları arasında en belirgin fark genel olarak üst çenedeki ark genişliklerinde görülmektedir. Çalışmamızın bulguları yorumlandığında ark genişliklerinin, çenelerin ön arka yöndeki konumu ve birbirleriyle olan ilişkisinden etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess the relationship between the sagittal position of the jaws and the dental arch widths in untreated individuals. In our study, a total of records of 158 patients with a mean age of 18.34 ± 2.21 years, 55 (34.8%) male and 103 (65.2%) female, were used. Three main groups were formed as Angle Class I,II and III malocclusions. Intercanine, interpremolar, intermolar and arch depths were calculated. SNA, SNB, ANB angles and Wits values were measured from lateral cephalometric radiographs. For statistical analysis, Shapiro Wilks, Oneway Anova Tukey HDS test and Pearson correlation analysis were used. It was found that the average upper intercanine width in Class I malocclusion was statistically significantly higher than Class II malocclusion group. In the Class II group, average width between the upper intermolar width was found to be statistically significantly lower than the average of Class III malocclusion group and there was no statistically significant difference between the other classes. There was no positive or negative correlation between the cephalometric values and arch measurements in the Class I malocclusion group. The highest correlation in the Class II group was found between the SNA angle and upper intercanine width, while in the Class III malocclusion group, the highest correlation was found between the SNB angle and upper intercanine width. The most significant difference between malocclusion classes is generally seen in the arch widths of the upper jaw. When the findings of our study were interpreted, we found that the arch widths were affected by the position of the jaws in sagittal direction and their relation to each other.