Şizofreni hastalarında iç görünün bireysel ve sosyal performans ile ilişkisi
The impact of insight on social functioning in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 484062
  2. Yazar: DURSUN HAKAN DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Şizofreni hastalarında işlevselliğin düzelmesi hastalar ve aileler için önemli bir tedavi alanıdır (1). İçgörünün işlevsellik üzerine olan etkisini araştıran daha önceki çalışmaların sonuçları tutarsızlık göstermektedir (3, 4). Bu çalışmamızda amacımız içgörünün alt boyutları ile beraber, pozitif, negatif belirtiler ve genel psikopatolojiden bağımsız olarak işlevsellik üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 170 şizofreni hastası alınıp, SCID-I ile tanıları kesinleştirildikten sonra, Sosyodemografik veri formu, Akıl Hastalığına İçgörüsüzlük Ölçeği (SUMD), Pozitif ve Negatif Sendrom ölçeği (PANSS) ve Kişisel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP) uygulandı. Hastalar içgörüsü bozulmuş ve bozulmamış olarak iki grupta incelendi. Yaş, eğitim süresi, hastane yatış sayısı, PANSS toplam ve alt puanları ve toplam puanı açısından iki grup arasında fark yoktu. İçgörüsü bozulmuş grupta daha kötü işlevsellik düzeyi olduğu saptandı. İçgörü alt boyutlarına bakıldığında tedaviye olan içgörü ve anhedoniye olan içgörü anlamlı işlevsellik yordayıcıları olarak bulundu. Çalışmamızın sonucunda; şizofreni hastalarında işlevselliğin arttırılması için içgörü artırıcı girişimlerin, hastaların ve yakınlarının da tedaviye katıldığı ve her aşamasında bilgilendirildikleri psikososyal rehabilitasyon programlarının önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Functioning is an important treatment area of interest for patients with schizophrenia and their families (1). Previous research about the influence of insight on functioning brought out conflicting results (3,4). In this paper we aimed to investigate the influence of insight and its subdomains on functioning, independent of positive symptoms, negative symptoms and general psychopatology. 170 patients with schizophrenia were included in the study. Diagnosis of schizophrenia was comfirmed with SCID-I. Afterwards, all subjects were given Scale to Unawareness of Mental Disorder (SUMD), Personal and Social Performance Scale (PSP), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). Patients were investigated in two groups that had impaired and unimpaired insights. Two groups did not differ in terms of age, education level, hospitalisation number, PANSS total score and PANSS subdomain scores. The group with impaired insight had lower functioning scores. Insight for teatment and insight for anhedonia were the significant predictors of functioning. We may conclude that interventions to improve functioning and psychosocial rehabilitation programs with informative features are important for patients with schizophrenia for better functioning.